III kadencja

Zapytanie w sprawie skutków ubruttowienia wszystkich przychodów

Zapytanie nr 765

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie skutków ubruttowienia wszystkich przychodów

   Zapytanie niniejsze kieruję do pana premiera, gdyż sprawa dotyczy polityki całego rządu, w tym przypadku głównie resortów pracy i polityki społecznej, gospodarki oraz finansów, w zakresie zmniejszania kosztów pracy ponoszonych przez przedsiębiorców mającego przynieść w przyszłości swój efekt, m.in. w rozwoju przedsiębiorczości i tworzeniu nowych miejsc pracy.

   W wyniku ubruttowienia od 1 stycznia br. przychodów stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wzrosły także o 23% źródła przychodów, które nie były objęte składkami na ZUS. Chodzi o takie źródła przychodów, jak np.: odprawy emerytalne, rentowe, odprawy dla pracowników zwalnianych z pracy, odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, nagrody jubileuszowe. Wypłaty te oblicza się od wynagrodzenia, a wynagrodzenie to przychód ze stosunku pracy ubruttowiony, a więc podwyższony w taki sposób, by po potrąceniu składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe nie był niższy niż przed przeliczeniem. Do przeliczenia używa się wskaźnika 123,0164.

   W przepisach brak jednak rozwiązań prawnych umożliwiających obniżenie o kwotę składek ubezpieczeniowych wynagrodzenia będącego podstawą skalkulowania odpraw emerytalnych, rentowych, nagród jubileuszowych albo innych wypłat tego typu wynikających ze stosunku pracy, a nie objętych składką na ZUS.

   W innych natomiast przypadkach, np. w sprawie wysokości składek na ubezpieczenie wypadkowe lub wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, podjęto inicjatywy legislacyjne, popierane przez stronę rządową, mające na celu osiągnięcie takiej sytuacji, w której obciążenia pracodawców nie zwiększałyby się w związku z wprowadzonym ubruttowieniem.

   W związku z powyższym mam do pana premiera następujące pytania:

   1. Czy pan premier podziela zdanie, że w interesie rozwoju gospodarczego należy stanowić prawo, które nie zwiększa obciążeń biurokratycznych i finansowych przedsiębiorców?

   2. Czy pominięcie w projektach rządowych wyżej wymienionej kwestii wynikało z celowego przyjęcia takiego rozwiązania, czy też z przeoczenia problemu?

   3. Czy można się spodziewać zmiany opisanego stanu rzeczy?

   Poseł Adam Stanisław Szejnfeld

   Warszawa, dnia 23 czerwca 1999 r.