III kadencja

Interpelacja w sprawie procedur celnych dotyczących towarów wwożonych do Polski, przeznaczonych do przerobu uszlachetniającego

Interpelacja nr 255

do ministra finansów

w sprawie procedur celnych dotyczących towarów wwożonych do Polski, przeznaczonych do przerobu uszlachetniającego

   Szanowny Panie Premierze! Dnia 1 stycznia 1998 r. weszły w życie ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (DzU nr 23, poz. 117) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie ministra finansów z dnia 1 grudnia 1997 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych i procedur uproszczonych (DzU nr 147, poz. 989).

   Wspomniane rozporządzenie w istotny sposób skomplikowało i wydłużyło procedury odprawy celnej towarów podlegających uszlachetnieniu czynnemu. Nakłada ono bowiem na podmiot mający sprowadzić towary w celu uszlachetnienia czynnego obowiązek złożenia wniosku do właściwego urzędu celnego nie później niż 30 dni przed przewidywanym terminem objęcia towarów procedurą celną. We wniosku należy podać i dokładnie opisać, co zostanie sprowadzone i jakie towary będą wywiezione. Procedura ta rodzi u kontrahentów zagranicznych zalecających polskim firmom przerób uszlachetniający konieczność wysłania z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem zamówienia wraz z dokładną listą materiałów. Tego rodzaju biurokratyczny wymóg czyni w oczach firm zagranicznych proceder lokowania zamówień na przerób uszlachetniający w Polsce znacznie mniej atrakcyjnym niż w innych krajach postkomunistycznych. Polskie firmy bowiem stają się skutkiem jego stosowania mniej elastyczne w reagowaniu na zamówienie, muszą również wydłużać terminy realizacji, a w efekcie grozi im zrywanie kontraktów i utrata zamówień.

   Jako szczególnie zagrożona jawi się branża odzieżowa, w której większość firm ˝żyje˝ z przerobu uszlachetniającego (vide m.in. artykuł pani Joanny Solskiej pt. ˝Guzik na cle˝ - ˝Polityka˝ nr 8 z 21 lutego br.) oraz elektroniczna (o przypadku jednej z firm toruńskich informowałem pana premiera w innym trybie).

   Zwracam się do pana premiera z następującymi pytaniami:

   1. Czy rząd przed wprowadzeniem rzeczonego rozporządzenia analizował skutki, jakie niesie ono dla polskich form zajmujących się przerobem uszlachetniającym?

   2. Czy nosi się pan z zamiarem pilnej nowelizacji rozporządzenia, w której efekcie uległyby zmianie procedury celne dotyczące towarów wwożonych do Polski, a przeznaczonych do przerobu uszlachetniającego?

   Poseł Jan Wyrowiński

   Toruń, dnia 23 lutego 1998 r.