III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie niewłaściwego funkcjonowania niektórych urzędów i instytucji po podziale administracyjnym

Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji

na interpelację nr 3766

w sprawie niewłaściwego funkcjonowania niektórych urzędów i instytucji po podziale administracyjnym

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację nr 3566, z dnia 13 kwietnia 2000 r., posłanki na Sejm RP pani Zofii Wilczyńskiej, w sprawie niewłaściwego funkcjonowania niektórych urzędów i instytucji w warunkach nowego podziału administracyjnego kraju, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów oraz w porozumieniu z ministrem pracy i polityki społecznej, ministrem skarbu państwa oraz przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Zgodnie z § 1 ust. 1 i 2 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 sierpnia 1997 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy do celów rentowych (DzU nr 99, poz. 612) lekarz orzecznik ZUS działa w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy podejmowaniu decyzji o usytuowaniu orzecznictwa lekarskiego w siedzibie oddziału zakładu uwzględniono konieczność dojazdu na badanie do lekarza orzecznika ZUS ubezpieczonych, ubiegających się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Pod uwagę były brane następujące fakty:

   - dla ubezpieczonych, u których lekarz orzecznik ZUS stwierdza trwałą niezdolność - konieczność dojazdu na badanie ma charakter jednorazowy (raz w życiu),

   - dla ubezpieczonych, u których lekarz orzecznik ZUS ustala okresową niezdolność do pracy, konieczność dojazdu na badanie wystąpić może ponownie,

   - ubezpieczeni, którzy w ocenie lekarza leczącego są niezdolni do odbycia podróży na badanie, nie muszą na to badanie przyjeżdżać. Informacja taka zawarta jest w treści formularza przekazywanego ubezpieczonemu. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza badanie w miejscu pobytu ubezpieczonego.

   Zgodnie z § 3 ust. 2 cytowanego rozporządzenia lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie bez badania ubezpieczonego, ubiegającego się o świadczenie, jeżeli posiadana dokumentacja (medyczna i zawodowa) jest wystarczająca do wydania orzeczenia. Bez potrzeby badania ubezpieczonego lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie także na podstawie wyników bezpośredniego badania przeprowadzonego przez lekarza konsultanta zakładu, który swoje czynności wykonuje poza siedzibą oddziału zakładu, najczęściej blisko miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

   Ponadto, stosownie do informacji przekazanych z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zobowiązał dyrektorów oddziałów ZUS do organizowania w uzasadnionych przypadkach posiedzeń wyjazdowych lekarzy orzeczników ZUS. Posiedzenia wyjazdowe lekarzy orzeczników ZUS do miejscowości stanowiących siedziby inspektoratów zakładu organizowane są w szczególności, gdy jest to uzasadnione:

   - odległością od miejsca zamieszkania ubezpieczonego od siedziby oddziału ZUS,

   - dostępnością środków komunikacji, dogodnością dojazdu oraz czasem dojazdu ubezpieczonego do siedziby zakładu.

   Jednocześnie prezes ZUS ponownie zobowiązał dyrektora oddziału ZUS w Pile do organizowania posiedzeń wyjazdowych lekarzy orzeczników ZUS do Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Wałczu - z częstotliwością zapewniającą sprawne i terminowe rozpatrywanie wniosków ubezpieczonych.

   Ustosunkowując się do zagadnień związanych z Telekomunikacją Polską SA, uprzejmie informuję, iż według stanowiska TP SA - uchwała Zarządu Spółki nr 34/2000 z dnia 7 marca 2000 r. w sprawie ustalenia zakładów telekomunikacji i ich terytorialnych obszarów działania, rozstrzygnęła, że powiat wałecki będzie należał do obszaru terytorialnego działania Zakładu Telekomunikacji w Koszalinie.

   Ostatnim zagadnieniem zasygnalizowanym w interpelacji pani posłanki Zofii Wilczyńskiej jest znany Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji problem zwiększenia zasięgu telewizji regionalnej. Prezes Zarządu TVP SA skierował do KRRiT wniosek w sprawie przyznania nowych kanałów dla potrzeb Telewizji Regionalnej Szczecin.

   Reforma terytorialna kraju przyczyniła się do powiększenia obszaru obsługiwanego przez ośrodki regionalne, a w związku z tym do natężenia żądań wynikających z chęci dotarcia z programem na obszar całego regionu. Możliwość realizacji oczekiwań społeczności regionu, dotyczących odbioru programu regionalnego jest ograniczona. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokłada wszelkich starań, aby zaspokoić potrzeby w tym zakresie, jednak nie zawsze jest to możliwe z uwagi na brak wolnych kanałów telewizyjnych. KRRiT może przydzielić jedynie kanały przekazane przez ministra łączności, a z posiadanych przez KRRiT informacji wynika, że Ministerstwo Łączności nie przekaże w najbliższym czasie niezbędnych kanałów.

   Do czasu powstania nowych możliwości technicznych, co nastąpi dopiero po wprowadzeniu naziemnej telewizji cyfrowej, istnieje możliwość - przy wykorzystaniu stacji nadawczej Piła-Rusinowo - podzielenia się blokiem czasowym programu drugiego, w którym nadawane są programy regionalne, pomiędzy Telewizją Szczecin i Telewizją Poznań. Po reformie terytorialnej stacja Piła-Rusinowo znalazła się na terenie woj. zachodniopomorskiego, ale w dalszym zasięgu tej stacji obejmuje również część woj. wielkopolskiego. Dlatego też stacja ta powinna być wykorzystywana zarówno przez Telewizję Poznań, jak i Telewizję Szczecin.

   Z poważaniem

   Minister

   Marek Biernacki

   Warszawa, dnia 4 lipca 2000 r.