III kadencja

Interpelacja w sprawie certyfikatu rezydencji przy poborze podatku dochodowego od nierezydentów

Interpelacja nr 5349

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie certyfikatu rezydencji przy poborze podatku dochodowego od nierezydentów

   Szanowny Panie Premierze! Przy poborze podatku przez płatnika od niektórych przychodów osób niemających w Polsce siedziby (zarządu), aby zastosować stawkę podatku określoną w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, niższą niż przewidzianą w ustawach o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych, od 2001 r. konieczne jest posiadanie przez płatnika certyfikatu rezydencji odbiorcy należności. Taki certyfikat nie jest natomiast konieczny w razie przekazywania należności do kraju, z którym została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i z umowy tej wynika, że w Polsce nie może być pobrany podatek od tej należności.

   W związku z tym, że wymóg, co prawda ograniczony, posiadania certyfikatu rezydencji jest nowością w polskim systemie podatkowym i już od początku zagadnienia związane z certyfikatem budzą poważne wątpliwości, uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

   - Dlaczego wymóg posiadania certyfikatu jest ograniczony tylko do przypadku stosowania niższej stawki podatku określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, a nie obejmuje przypadków zwolnienia od podatku? Nietrudno sobie wyobrazić, że należności będą przekazywane do tych państw, z którymi Polska zawarła umowę o zwolnieniu danej należności od podatku, co niewątpliwie narusza polskie interesy.

   - Czy w sytuacji, gdy certyfikat rezydencji będzie wydany przez władze podatkowe jednego państwa, a należność będzie przekazywana do innego państwa, na terenie którego ma siedzibę (zarząd, miejsce zamieszkania) odbiorca należności, należy stosować umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z państwem - wystawcą certyfikatu czy państwem, w którym ma siedzibę (zarząd, miejsce zamieszkania) odbiorca należności?

   - Czy certyfikat podlega aktualizacji (stan faktyczny może się przecież zmieniać), a jeżeli tak, to z jaką częstotliwością i na jakiej podstawie?

   - Jak ma się zachować polski płatnik, gdy władze podatkowe obcego państwa wystawią certyfikat z datą końcową, najczęściej tożsamą z dniem jego wystawienia, wcześniejszą niż data wypłaty należności za granicę?

   - Czy nierezydenci, od których polski płatnik pobrał podatek według wyższej stawki (z ustaw o podatku dochodowym), może ubiegać się w Polsce o zwrot podatku stanowiącego różnicę między tak obliczonym podatkiem a podatkiem obliczonym przy zastosowaniu stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem rezydentury, jeżeli polskim władzom podatkowym dostarczy certyfikat rezydencji już po pobraniu podatku przez polskiego płatnika wypłacającego należność? Jeżeli tak, to gdzie ma się zwrócić w tej sprawie?

   Z poważaniem i wyrazami szacunku

   Poseł Romuald Ajchler

   Warszawa, dnia 14 grudnia 2000 r.