III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie ochrony dziedzictwa chopinowskiego na przykładzie Ośrodka Kultury w Szafarni

Odpowiedź ministra kultury i dziedzictwa narodowego

na interpelację nr 5635

w sprawie ochrony dziedzictwa chopinowskiego na przykładzie Ośrodka Kultury w Szafarni

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła Bogdana Lewandowskiego w sprawie ochrony dziedzictwa chopinowskiego na przykładzie Ośrodka Kultury w Szafarni (SPS-0202-5635/01) pragnę poinformować, iż przeprowadzona została rozmowa z zainteresowanymi powyższą sprawą, w tym z wicemarszałkiem woj. kujawsko-pomorskiego.

   W dniu 30 stycznia 2001 r. delegowałem do Szafarni pracowników Departamentu Twórczości Artystycznej, zastępcę dyrektora Adriannę Poniecką-Piekutowską i naczelnika wydziału muzyki Małgorzatę Dybowską, którzy przekazali następujące informacje pozyskane w trakcie rozmów z władzami samorządowymi, dyrektorem Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, a także dyrektorami szkół podstawowych w Szafarni i Płonnem (oddalonym od Szafarni o 1,9 km).

   Rada Gminy Radomin w dniu 5 lutego br. przeprowadziła ostateczne głosowanie w związku z przekazaniem Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie pomieszczeń zajmowanych w pałacu Dziewanowskich w Szafarni przez Szkołę Podstawową im. Fryderyka Chopina.

   Na mocy uchwały nr 103/XXIII/01 Rady Gminy w Radominie z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie wyrażenia zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Szafarni, zgodnie z art. 59 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 1996 r. nr 67, poz. 329, z późn. zm.) oraz art. 65 ustawy z dnia 15 września 2001 r. o referendum lokalnym (DzU nr 88, poz. 985) Rada Gminy w Radominie wyraziła zamiar zlikwidowania z dniem 31 sierpnia 2001 r. Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Szafarni.

   Zobowiązano Zarząd Gminy do wystąpienia do kuratora oświaty w Bydgoszczy z wnioskiem o wyrażenie pozytywnej opinii co do likwidacji szkoły podstawowej w Szafarni.

   Jak wiadomo Szkoła Podstawowa w Płonnem jest typowym obiektem szkolnym (tzw. 1000-latka), z obszernymi salami lekcyjnymi, z salą gimnastyczną i pełnym zapleczem gospodarczym, w której aktualnie uczy się tylko 67 uczniów.

   Szkoła Podstawowa w Szafarni posiada osiem małych sal lekcyjnych i niewielki korytarz, w których to pomieszczeniach uczy się 83 uczniów.

   Władze samorządowe nosiły się z zamiarem przeniesienia dzieci ze szkoły mieszczącej się w pałacu Dziewanowskich w Szafarni do budynku szkolnego w Płonnem, gwarantującego bardzo dobre warunki nauki i pełną realizację programu zajęć pozalekcyjnych. Jednak część radnych optowała za przeniesieniem uczniów z Płonnego do pałacu Dziewanowskich w Szafarni, przy czym dodać należy, iż warunki finansowe nie pozwalają gminie Radomin na utrzymanie dwóch szkół podstawowych.

   Publiczna Szkoła Katolicka w Szafarni utrzymywana przez gminę Radomin, zgodnie z zapisem ustawy o systemie oświaty (art. 80 pkt 3), zlokalizowana zostanie w pałacu Dziewanowskich w Szafarni, gdzie w ośmiu zaledwie pomieszczeniach lekcyjnych przebywać będzie blisko 150 uczniów. Dziwi fakt,że nie pomyślano o zbadaniu wytrzymałości stropu zabytkowego obiektu, a tym samym o zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa. Lokalizacja szkoły w pałacu w Szafarni nie zagwarantuje jednozmianowego systemu nauczania, co spowoduje poważne utrudnienie dla dzieci dojeżdżających z okolicznych wiosek.

   Rodzi się zatem pytanie, czy wobec trudnych warunków lokalowych Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich gmina nie będzie zmuszona do oddania dwóch sal obecnego Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni (w tym sali koncertowej), mieszczących się na parterze pałacu, a tym samym powrotu do punktu wyjścia sprzed wielu lat, kiedy w pałacu Dziewanowskich w Szafarni była tylko izba pamięci Fryderyka Chopina.

   W ten sposób wieloletni wysiłek i zaangażowanie ludzi w upowszechnianie życia i dzieła Fryderyka Chopina (każdego roku Ośrodek Chopinowski w Szafarni odwiedza ok. 30 tys. osób) zostaną przekreślone.

   W chwili przygotowywania w parlamencie ustawy o ochronie dziedzictwa chopinowskiego jednemu z nielicznych ośrodków chopinowskich w naszym kraju, jakim jest Szafarnia, groziłaby likwidacja albo ograniczenie działalności do minimum.

   Przewodniczący Komitetu Założenia Szkoły Katolickiej w Szafarni Paweł Cieszyński skierował do mieszkańców parafii Płonne odezwę, w której informuje, iż Zarząd Gminy Radomin proponuje, by na terenie parafii Płonne istniały dwie szkoły podstawowe prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Na zebraniu w dniu 15 lutego 2001 r. w Szafarni 100% mieszkańców opowiedziało się za powstaniem publicznej, czyli bezpłatnej szkoły katolickiej w Szafarni. Według przewodniczącego Komitetu Założenia Szkoły Katolickiej w Szafarni wolą mieszkańców jest podjęcie aktywnych działań na rzecz powstania szkoły katolickiej również w Płonnem.

   Na posiedzenie Rady Gminy Radomin w dniu 5 lutego 2001 r. skierowałem pismo do radnych, w którym dziękuję za dotychczasowe działania na rzecz Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, prosząc o kontynuację takiej postawy.

   Z poważaniem

   Minister

   Kazimierz Michał Ujazdowski

   Warszawa, dnia 21 lutego 2001 r.