III kadencja

Interpelacja w sprawie sadzenia, utrzymania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym poza obszarami zabudowanymi

Interpelacja nr 1655

do ministra spraw wewnętrznych i administracji

w sprawie sadzenia, utrzymania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym poza obszarami zabudowanymi

   Na mocy art. 52 ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o zmianie niektórych ustaw określających kompetencje organów administracji publicznej - w związku z reformą ustrojową państwa zmieniony został art. 20 ustawy z dnia 25 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z art. 20 pkt 16 tej ustawy od 1 stycznia 1999 r. do zarządcy drogi należy sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym poza obszarami zabudowanymi. Przed tą nowelizacją zadanie to należało do zarządców dróg także w pasie drogowym znajdującym się w obszarze zabudowanym. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ustawie o drogach publicznych zostało wydane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r., które określa zasady sadzenia, utrzymania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym. Po wprowadzeniu tych zmian powstały wątpliwości w czyjej kompetencji jest sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym w obszarze zabudowanym. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, że przybyło nam administracji drogowej, poza gminami są teraz zarządy dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych. Zarządcy niektórych dróg zaczynają odsyłać interesantów do gmin.

   Gminy mają często wątpliwości, czy to jest ich obowiązek i nie bardzo wiedzą, jak te sprawy załatwiać.

   Gminy pytają, czy zapis art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, stanowiący, że do zadań własnych gminy należą sprawy zieleni komunalnej i zadrzewień, można odnieść także do zieleni i zadrzewień w pasach drogowych dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych biegnących w obszarach zabudowanych określonych ustawą o ruchu drogowym. Przecież zieleń w pasie drogowym nie jest zielenią komunalną. Gminy obawiają się, że przy takiej interpretacji to na nie spadnie wprost obowiązek utrzymania w porządku i czystości na poboczach dróg nie będących ich własnością, bo utrzymanie zieleni to także np. niszczenie rosnących tam chwastów.

   Gminy mają też wątpliwości, czy w sprawach utrzymania zieleni oraz sadzenia, utrzymania oraz usuwania drzew i krzewów powinny posługiwać się definicją obszaru zabudowanego, określonego w ustawie o ruchu drogowym, czy też mieć na uwadze przepisy dotyczące terenów przeznaczonych pod zabudowę określonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.

   W związku z powyższym zwracam się do pana premiera o ustosunkowanie się do powyższych wątpliwości oraz odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Do czyjej właściwości należy sadzenie, utrzymanie oraz usuwanie drzew i krzewów oraz pielęgnacja zieleni w pasie drogowym poza obszarami zabudowanymi i na podstawie jakich przepisów?

   2. Kto jest właścicielem zieleni, drzew i krzewów rosnących w pasie drogowym? Zgodnie z art. 2a ustawy o drogach publicznych właścicielami dróg, w zależności od kategorii drogi, jest skarb państwa lub samorządy województw, powiatów i gmin. Jest to zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego. Czyją więc własnością będzie usunięte z pasa drogowego drzewo i czy będzie to można zrobić bez zgody właściciela?

   3. Jeżeli przypiszemy to zadanie gminom, to jak powinno wyglądać współdziałanie w tym zakresie zarządów gmin z zarządami poszczególnych kategorii dróg i kto to ureguluje?

   4. Czy i w jakim zakresie nadal obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1986 r., szczególnie dotyczy to rozdziału 2 określającego zasady utrzymania oraz usuwania drzew i krzewów w pasie drogowym? Czy w sprawach związanych z realizacją tego zadania obowiązywać będą rygory związane z zajęciem pasa drogowego, w tym pozwolenia a także opłaty?

   5. Jeżeli przypisze się to zadanie gminom, to w jakiej pozycji budżetu przeznaczono dla nich środki na realizację dodatkowego zadania? Nie jest to drobiazg, szczególnie dla gmin wiejskich, na przykład w gminie Łuków w woj. lubelskim jest 24 km dróg krajowych, 12 km dróg wojewódzkich i 83 km dróg powiatowych, z tego połowa przebiega przez obszary zabudowane.

   Poseł Wiktor Osik

   Warszawa, dnia 25 marca 1999 r.