III kadencja
Odpowiedź ministra spraw zagranicznych
na zapytanie nr 1768
w sprawie stosunków konsularnych Polski z Czechami i Słowacją
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo nr SPS-0203-1768/00 z dnia 17 marca br., przy którym przesłane zostało zapytanie pana posła Janusza Dobrosza w sprawie stosunków konsularnych Polski z Czechami i Słowacją, uprzejmie informuję, co następuje.
Podzielam pogląd pana posła, iż wzrost aktywności stosunków konsularnych jest nieodłącznym elementem rozwoju stosunków między państwami, a w szczególności zacieśniania bezpośrednich więzi łączących społeczeństwa Polski i wymienionych krajów. Resort spraw zagranicznych z należytą uwagą obserwuje dynamiczny w ostatnich latach proces integracji społeczno-kulturalnej oraz gospodarczej, zarówno na poziomie stosunków międzypaństwowych, jak i międzyregionalnych. Nadmienić należy, iż resort aktywnie uczestniczy w różnych przedsięwzięciach dotyczących szerokiego spektrum tych stosunków, a w niektórych przypadkach jest też inicjatorem konkretnych działań. Na przykład w ramach Grupy Wyszehradzkiej w wyniku starań strony polskiej nawiązana została bezpośrednia współpraca służb konsularnych Polski, Czech, Słowacji i Węgier, co zostało potwierdzone zawarciem w dniu 19 grudnia 1999 r. porozumienia między departamentami konsularnymi ministerstw spraw zagranicznych tych państw. Systematycznie odbywają się też dwustronne konsultacje konsularne, w trakcie których omawiane są szczegółowe kwestie dotyczące tej problematyki. Bardzo dobrze rozwija się również współpraca polskich służb granicznych z ich czeskimi i słowackimi odpowiednikami. Oprócz tego Ministerstwo Spraw Zagranicznych aktywnie uczestniczy w wielu gremiach kształtujących stosunki transgraniczne, zarówno wewnątrzkrajowych, jak i międzynarodowych, w tym w szczególności w Międzyresortowym Zespole do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej oraz Polsko-Czeskiej i Polsko-Słowackiej Międzyrządowych Komisjach do Spraw Współpracy Transgranicznej.
Odnosząc się do kwestii szczegółowych, uprzejmie wyjaśniam:
Ad pkt. 1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej urzędy konsularne Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej znajdują się w następujących miastach:
a) Republika Czeska
- Wydział Konsularny Ambasady w Warszawie,
- Konsulat Generalny w Katowicach,
- Konsulat w Poznaniu, kierowany przez konsula honorowego,
- Konsulat w Szczecinie, kierowany przez konsula honorowego;
b) Republika Słowacka
- Wydział Konsularny Ambasady w Warszawie,
- Konsulat w Poznaniu, kierowany przez konsula honorowego,
- Konsulat w Gdańsku, kierowany przez konsula honorowego.
Ad pkt. 2. Decyzja o otwarciu konsulatu czeskiego we Wrocławiu spoczywa całkowicie po stronie czeskiej, która powinna wykazać inicjatywę w tym zakresie i wystąpić do strony polskiej o wyrażenie zgody na funkcjonowanie takiego urzędu. Z nieoficjalnych informacji uzyskanych od strony czeskiej w trakcie ostatnich konsultacji konsularnych wynika, iż decydujące znaczenie ma w tym zakresie niekorzystna sytuacja budżetowa czeskiej służby konsularnej. Nadmienić należy przy tym, iż do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dotychczas nie wpłynął od czeskiego partnera żaden wniosek w sprawie wyrażenia zgody na powołanie tej placówki.
Ad pkt. 3. Ustanowienie urzędu konsularnego kierowanego przez konsula uzależnione jest od inicjatywy, którą wykazać powinna strona zainteresowana powołaniem takiej placówki, oraz od zgody wydanej przez państwo przyjmujące. Do chwili obecnej strona czeska nie wystąpiła wobec MSZ RP z takim wnioskiem.
Ad pkt. 4. W sprawie ustanowienia słowackiego urzędu konsularnego we Wrocławiu sytuacja jest analogiczna do opisanej w odpowiedzi na pkt 2.
Ad pkt. 5. Urzędy konsularne Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej znajdują się w następujących miastach:
a. w Republice Czeskiej
- Wydział Konsularny Ambasady w Pradze,
- Konsulat Generalny w Ostrawie,
- Konsulat w Brnie, kierowany przez konsula honorowego,
b. W Republice Słowackiej
- Wydział Konsularny Ambasady w Bratysławie.
Przekazując powyższe informacje, zaznaczam, iż Ministerstwo Spraw Zagranicznych bardzo dobrze ocenia aktualny stan stosunków z Republiką Czeską i Republiką Słowacką, a intensywne i bliskie kontakty polsko-czesko-słowackie mają nie tylko duże znaczenie dla bezpośredniej współpracy w całym regionie środkowoeuropejskim, ale sprzyjają również integracji naszych państw z instytucjami euroatlantyckimi i europejskimi. Zaznaczenia wymaga jednak fakt, iż decyzje w sprawie ustanawiania urzędów konsularnych, tak polskich za granicą, jak i obcych na terytorium RP, muszą uwzględniać faktyczne zapotrzebowanie na ich istnienie, priorytety w tworzeniu tego rodzaju placówek oraz z oczywistych względów możliwości finansowe państw.
Łączę wyrazy szacunku
Minister
Bronisław Geremek
Warszawa, dnia 31 marca 2000 r.