III kadencja
Interpelacja nr 453
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie zagrożenia sejsmicznego w Polsce
Opinia publiczna poruszona została ostatnio wypowiedzią dra inż. Jerzego Kossakowskiego-Dębickiego, krajowego specjalisty ds. ratownictwa osób zasypanych w Komendzie Głównej Straży Pożarnych, dotyczącą zagrożenia sejsmicznego w Polsce, a zwłaszcza na terenie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej, zamieszczoną w kieleckim ˝Echu Dnia˝. Z szczególnie zagrożony obszar uznano tam pas od Tumlina przez Krajno do Opatowa. Przedstawione zostały tam poważne argumenty na rzecz tezy, że Góry Świętokrzyskie cały czas podlegają ruchom górotwórczym, a z racji ich sędziwego wieku trzęsienie ziemi może się zdarzyć w każdej chwili. Tymczasem - pomimo tego zagrożenia - sejsmografem nie dysponuje ani Świętokrzyski Oddział Państwowego Instytutu Geologicznego, ani Politechnika Świętokrzyska. Sugeruje się, że przy trzęsieniu ziemi już w skali czterech stopni w skali Richtera nie wytrzymałoby budownictwo wielkopłytowe w Kielcach.
W związku z tym zapytuję pana premiera:
1. Jak rząd ocenia zagrożenie sejsmiczne w Polsce?
2. Jakie działania są podejmowane w związku z możliwością wystąpienia takiego zagrożenia?
3. Czy przy budownictwie mieszkaniowym na terenach zagrożonych bierze się pod uwagę standardy, jakie powinny obowiązywać na terenach sejsmicznych?
4. Kto w Polsce bada stan zagrożenia sejsmicznego i jak odnosi się do hipotez krajowego specjalisty w KGSP?
5. Czy problem przeciwdziałania tego typu zagrożeniu jest objęty współpracą w ramach integracji europejskiej i jakie możliwości w tym zakresie może nieść przyszłe członkostwo Polski w Unii Europejskiej?
Poseł Jerzy Jaskiernia
Warszawa, dnia 5 kwietnia 1998 r.