III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie dyskryminowania wdów i wdowców w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 415

w sprawie dyskryminowania wdów i wdowców w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych

   W odpowiedzi na zapytanie pana posła Wiktora Osika w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych uprzejmie wyjaśniam.

   Skierowany w roku ubiegłym do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwiał preferencyjne opodatkowanie dochodów samotnym osobom, których pełnoletnie uczące się dzieci otrzymują rentę po zmarłym rodzicu. Projekt ten nie został jednak uchwalony przez Sejm RP. W związku z tym minister finansów, jeszcze w roku ubiegłym, przygotował projekt rozporządzenia, w którym podobnie jak w latach 1997-1998 opodatkowanie osób samotnie wychowujących dzieci, które otrzymują rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, następowałoby na takich samych zasadach, jakie dotyczą osób samotnie wychowujących dzieci, które otrzymują alimenty.

   Zgodnie z art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy.

   Projekt tego rozporządzenia przekazano do Departamentu Legislacyjnego rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który wydał opinię negatywną, stwierdzając niezgodność projektu z konstytucją. Stosownie do opinii wyrażonej przez ten departament ustawowe upoważnienie zawarte w art. 22 § 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (DzU nr 137, poz. 926 ze zm.), które było powołane jako podstawa prawna omawianego projektu rozporządzenia, nie dotyczy zwalniania, a co za tym idzie, zaniechania poboru podatku od pewnych kategorii podmiotów.

   Wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania dla osób, o których mowa w wystąpieniu pana posła Wiktora Osika, wymaga wyłącznie formy ustawowej. Pragnę przy tym zauważyć, że zmiana reguł podatkowych w trakcie roku podatkowego nie jest możliwa. Stąd też problem, o którym mowa, może być rozwiązany jedynie przy najbliższej nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wejdzie w życie od dnia 1 stycznia 2000 r.

   Podsekretarz stanu

   Jan Rudowski

   Warszawa, dnia 19 marca 1999 r.