III kadencja
Zapytanie nr 297
do ministra zdrowia i opieki społecznej
w sprawie sytuacji w Wojewódzkiej Kolumnie Transportu Sanitarnego w Przemyślu
Od dnia 1 stycznia 1999 r., tj. od momentu wejścia w życie przepisów dotyczących reformy służby zdrowia, brak jest przepisów regulujących działanie wojewódzkich kolumn transportu sanitarnego. Dlatego też Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego w Przemyślu boryka się z wieloma trudnościami. Niepokojący jest w szczególności brak środków finansowych na paliwo do taboru sanitarnego, na części zamienne do samochodów, na utrzymanie w stałej sprawności środków radiołączności, opłaty od nieruchomości, za energię elektryczną i cieplną itp., nie mówiąc o środkach finansowych na płace dla pracowników kolumny. Po interwencji kierownictwa WKTS marszałek Sejmiku Samorządowego Województwa Podkarpackiego przekazał niewielką sumę pieniędzy w formie zaliczki (do oddania), która została już wyczerpana na zapłacenie wpływających rachunków za paliwo itp.
Informuję też, że jednostki służby zdrowia, tj. szpitale, placówki ZOZ, stacja pogotowia ratunkowego i inne na terenie działania byłego woj. przemyskiego, z którymi WKTS chce zawierać umowy na odpłatne świadczenie usług transportowych, stwierdzają, że nie otrzymały od kasy chorych woj. podkarpackiego żadnych środków finansowych na te wydatki. Ponieważ nie jest uregulowany status prawny WKTS jako zakładu służby zdrowia, nie można zawierać umów z Podkarpacką Kasą Chorych.
Interwencje kierownictwa WKTS u władz woj. podkarpackiego nie przynoszą zadowalających efektów i nie można określić, jaki będzie los kolumny i zatrudnionych w niej 378 pracowników (łącznie z kolumnami terenowymi).
Pan wicepremier Balcerowicz w swoich wypowiedziach w mass mediach chwalił się, że nakłady na służbę zdrowia w roku 1999 wzrosły o ok. 11% w stosunku do 1998 r. Uważam, że jest to kwota mniejsza, bo rząd w ustawie budżetowej na 1999 r. nie zaplanował żadnych środków finansowych na działalność transportu sanitarnego, a więc zapomniano o takiej działalności w obrębie służby zdrowia lub zrobiono to celowo.
Taki bałagan i niekompetencja oraz brak środków finansowych już w najbliższych dniach spowodują całkowite zatrzymanie funkcjonowania transportu sanitarnego, co w konsekwencji uniemożliwi wielu ludziom ratowanie ich życia i zdrowia.
Dlatego też zwracam się do pana ministra z następującymi pytaniami:
1. Kiedy dojdzie do uregulowań mających na celu nadanie kolumnie transportu sanitarnego statusu zakładu służby zdrowia?
2. Dlaczego w okresie przejściowym nie zapewniono odpowiednich środków finansowych umożliwiających funkcjonowanie zakładu?
Poseł Andrzej Zapałowski
Warszawa, dnia 20 stycznia 1999 r.