III kadencja

Zapytanie w sprawie spłaty przez rolników ciężaru realnego na rzecz skarbu państwa zgodnie z przepisami dotyczącymi reformy rolnej

Zapytanie nr 1822

do ministra finansów

w sprawie spłaty przez rolników ciężaru realnego na rzecz skarbu państwa zgodnie z przepisami dotyczącymi reformy rolnej

   Zgodnie z przepisami dotyczącymi reformy rolnej przy zakładaniu księgi wieczystej dla rolnika otrzymującego gospodarstwo w trybie tejże reformy wpisywano ciężar realny wyrażony w kwintalach ziarna żyta.

   Obecnie właściwy do wystąpienia o wpisanie ciężaru realnego jest starosta, jednak z przepisów prawnych nie wynika, jaki organ jest właściwy do wydania tzw. kwitu mazalnego, czyli zezwolenia na wykreślenie ciężaru realnego w dziale III księgi wieczystej.

   Zgodnie z uchwałą nr 8 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie rozwoju spółdzielczej gospodarki w rolnictwie, w pewnych sytuacjach należności wobec skarbu państwa podlegały umorzeniu. Uchwała ta jednak wydana została bez podstawy ustawowej, jako tzw. uchwała samoistna, wobec czego nie ma ona obecnie mocy prawnej. Zobowiązanie wobec skarbu państwa istnieje zatem nadal.

   Tymczasem wielu rolników zwraca się z prośbą o umożliwienie spłaty omawianego ciężaru realnego, w związku z czym mam do pana ministra następujące pytania:

   1. Jaki organ państwowy jest właściwy do przyjęcia należności za spłatę ciężaru realnego na rzecz skarbu państwa?

   2. Jaki organ państwowy jest właściwy do wydania zezwolenia na wykreślenie ciężaru realnego?

   3. W jaki sposób przeliczyć ciężar realny na PLN?

   Z poważaniem

   Poseł Adam Stanisław Szejnfeld

   Piła, dnia 21 marca 2000 r.