III kadencja
Interpelacja nr 5167
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie zagrożenia bezrobociem dużej liczby nauczycieli w związku z zamiarem nieutworzenia w 2001 r. klas pierwszych w liceach, technikach i szkołach zawodowych
Szanowny Panie Premierze! Wedle Ministerstwa Edukacji Narodowej wdrożenie reformy oświatowej spowoduje, iż we wrześniu przyszłego roku nie będzie naboru do klas pierwszych liceów, techników i zawodówek. Dla 40 tys. spośród 150 tys. nauczycieli szkół średnich oznaczać to może poważne problemy ze znalezieniem pracy, a w konsekwencji bezrobocie.
Dodatkowo może się do tego przyczynić fakt, że już po reformie szkolnictwa ponadgmimnazjalnego, od 2001 r. technika nie będą funkcjonowały, szkoły zawodowe skrócą się z 3 do 2 lat, natomiast licea z 4 do 3.
Wyalienowanie przez ewentualne bezrobocie z życia publicznego tak dużej i ważnej grupy osób jak nauczyciele wywołuje uzasadniony sprzeciw społeczny. A co istotne, powinno skłaniać rząd RP do natychmiastowych działań zaradczych.
Wiem, że pierwszy krok w wyżej naszkicowanej sprawie został uczyniony przez ministra edukacji Wojciecha Książka, który spotkał się niedawno z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych i organizacji samorządowych. Tym niemniej uwzględniając wagę problemu, chciałbym zapytać pana premiera:
1. Czy rząd RP nie uważa, że deprecjonowanie inteligencji przez wadliwe rozwiązania spowalnia awans cywilizacyjny naszego państwa i oddala od dobrych europejskich tradycji w tej materii?
2. Czy zagrożenie nauczycieli znacznym bezrobociem to nie kolejny argument przemawiający za tym, że wprowadzana reforma oświaty tylko pogarsza sytuację w szkolnictwie?
3. Czy rząd RP posiada inne, alternatywne rozwiązania dotyczące przeciwdziałania bezrobociu grożącemu nauczycielom szkół średnich, prócz działań osłonowych, przekwalifikowania i ewentualnego zatrudnienia w gimnazjach? Jakie?
4. Czy nie należałoby w związku z powyższym przywrócić zajęcia pozalekcyjne i zmniejszyć liczebność klas?
5. Jakie sumy pieniężne rząd RP zamierza wyasygnować na walkę z zagrożeniem bezrobocia wśród nauczycieli szkół średnich?
6. Czy rząd RP nie zdecydował ostatecznie, że wydłużone z 6 do 12 miesięcy odprawy dla nauczycieli mianowanych należy przyznać tym spośród nich, którzy wywodzą się z powiatów dotkniętych bezrobociem strukturalnym, a zwłaszcza pedagogom ze ściany wschodniej i posiadającym 25-letni staż pracy, którym do wcześniejszej emerytury brakuje 5 lat?
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk
Warszawa, dnia 22 listopada 2000 r.