III kadencja

Zapytanie w sprawie utrzymania ulg w podatku akcyzowym na spirytus bezwodny

Zapytanie nr 1691

do ministra finansów

w sprawie utrzymania ulg w podatku akcyzowym na spirytus bezwodny

   Tak zwana surówka gorzelniania produkowana jest w gorzelniach z surowców rolniczych (zboża, ziemniaki, buraki cukrowe). Jej produkcja jest stymulatorem ożywienia rynków płodów rolnych. Produkcja spirytusu bezwodnego odbywa się dzięki dostawom surówki gorzelnianej.

   Spirytus bezwodny jest w 5% składnikiem paliw, zgodnie z normą i obowiązującymi przepisami w Unii Europejskiej. Spirytus bezwodny produkowany w dawnych Polmosach, dzisiaj często ˝fabrykach wódek˝, ma dla tych przedsiębiorstw, jak i gorzelni, istotne znaczenie gospodarcze. Odbiorcami spirytusu bezwodnego są rafinerie, które mają z tego powodu ulgę w podatku akcyzowym. Ulga ta obowiązuje jedynie do końca 2000 r. Przedsiębiorstwa spirytusowe i producenci rolni wskazują na potrzebę utrzymania tej ulgi. Przedstawiają konkretne i racjonalne argumenty.

   W świetle powyższych okoliczności uprzejmie zapytuję: Jak resort finansów postrzega znaczenie ekonomiczne i finansowe używania spirytusu bezwodnego do produkcji paliw w rafineriach? W jaki sposób dotychczasowy system opodatkowania spirytusu bezwodnego używanego w rafineriach wpłynął na dochody budżetu państwa? Jakie w tym zakresie prace są prowadzone w resorcie? Nade wszystko zapytuję: Jakie działania i wysiłki podejmie Ministerstwo Finansów, aby utrzymać ulgę podatkową w podatku akcyzowym na spirytus bezwodny?

   Z szacunkiem

   Poseł Jan Kulas

   Warszawa, dnia 2 marca 2000 r.