III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie zmian w składzie Pocztowo-Bankowego Funduszu Emerytalnego zarządzającego OFE ˝Pocztylion˝

Odpowiedź prezesa Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na zapytanie nr 3735

w sprawie zmian w składzie Pocztowo-Bankowego Funduszu Emerytalnego zarządzającego OFE ˝Pocztylion˝

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na przesłane przy piśmie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 maja 2001 r. znak DSPR 4403-195/01 zapytanie posła Grzegorza Gruszki w sprawie zmian w zarządzie Pocztowo-Bankowego Powszechnego Funduszu Emerytalnego zarządzającego OFE ˝Pocztylion˝ - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z ministrem łączności, wyjaśniam co następuje.

   W myśl przepisów ustawy z dnia 28 sierpnia 1999 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (DzU nr 139, poz. 934, z późn. zm.), zadaniem Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi jest sprawowanie nadzoru nad działalnością funduszy emerytalnych. Obowiązek ten realizowany jest między innymi poprzez wykonywanie czynności kontrolnych związanych z działalnością inwestycyjną otwartych funduszy emerytalnych, w tym gromadzenie informacji na temat portfela inwestycyjnego funduszu, kategorii lokat, w które mogą być inwestowane aktywa funduszu, procentowych ograniczeń dla poszczególnych kategorii lokat itp. Wszelkie przypadki nieprawidłowości w zakresie inwestycji są szczegółowo analizowane i w zależności od ustaleń podejmowane są przez urząd nadzoru odpowiednie decyzje.

   W przypadku polityki inwestycyjnej Otwartego Funduszu Emerytalnego ˝Pocztylion˝ w okresie poprzedzającym odwołanie pana Klaudiusza Wolnego, członka zarządu Pocztowo-Bankowego Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego SA, fundusz dokonywał transakcji zakupu akcji wieku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych SA. Biorąc pod uwagę informacje zawarte w wystąpieniu pana posła Grzegorza Gruszki, a także w artykule zamieszczonym w dzienniku ˝Puls Biznesu˝ z dnia 29 marca br., nie można jednoznacznie określić, której spółki dotyczy zapytanie pana posła. Należy zauważyć, że zawarte w przywołanym artykule informacje mogły być zaprezentowane w sposób nie do końca odpowiadający rzeczywistości.

   Z analizy decyzji inwestycyjnych funduszy emerytalnych należy wnioskować, że poziom ryzyka związanego z transakcjami dokonywanymi za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych SA charakteryzuje zbliżony poziom ryzyka, który wynika z bardziej rygorystycznych obowiązków informacyjnych wobec spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz ścisłego nadzoru Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w zakresie między innymi kontroli prób sterowania kursami walut notowanych na rynku kapitałowym. Uwaga powyższa o zbliżonym poziomie ryzyka związanego z transakcjami przeprowadzanymi za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych odnosi się także do transakcji dokonywanych przez Otwarty Fundusz Emerytalny ˝Pocztylion˝ w okresie pełnienia przez pana Klaudiusza Wolnego funkcji członka zarządu Pocztowo-Bankowego Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego SA.

   Także kontrola transakcji zawieranych przez Otwarty Fundusz Emerytalny ˝Pocztylion˝, w okresie kiedy członkiem zarządu Pocztowo-Bankowego Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego SA był pan Klaudiusz Wolny, nie wykazała dotychczas żadnych nieprawidłowości związanych z ograniczeniami w zakresie lokat aktywów funduszu, o których mowa w art. 141 ww. ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz w zakresie ograniczeń dla poszczególnych lokat, wskazanych w art. 142 ww. ustawy.

   Pozostając w przekonaniu, iż powyższe wyjaśnienia pan marszałek uzna za wyczerpujące

   Z poważaniem

   Prezes Urzędu Nadzoru

   nad Funduszami Emerytalnymi

   Cezary Mech

   Warszawa, dnia 29 maja 2001 r.