III kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 2465
w sprawie urządzeń do produkcji elementów z tworzyw sztucznych
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo SPS-0203-2465/00 z dnia 18 września br. dotyczące zapytania pana Krzysztofa Jurgiela, posła na Sejm RP, w sprawie urządzeń do produkcji elementów z tworzyw sztucznych uprzejmie informuję, jak niżej:
W odniesieniu do pytania nr 1: Ile firm produkuje urządzenia do produkcji i obróbki elementów z tworzyw sztucznych?
Z udostępnionych przez GUS danych, który gromadzi je i umożliwia ich wykorzystywanie według Polskiej Klasyfikacji Działalności, systematyzującej rodzaje działalności gospodarczej, interesująca pana posła działalność znajduje się według PKD w klasie 29.56 ˝Produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana˝ i obejmuje m.in. produkcję maszyn do obróbki gumy lub tworzyw sztucznych, produkcję maszyn do wytwarzania artykułów robionych z tych materiałów, np. wytłaczarek, form, maszyn do produkcji lub bieżnikowania opon, ogumienia pneumatycznego, innych maszyn do produkcji artykułów ze specjalnych gum i tworzyw sztucznych. W tej klasie zarejestrowanych jest 69 jednostek gospodarczych zatrudniających powyżej 50 osób, w tym 22 jednostki w sektorze publicznym i 47 jednostek w sektorze prywatnym.
W odniesieniu do pytania nr 2: Jaki jest popyt na ww. urządzenia?
Dziedzina przetwórstwa tworzyw sztucznych w kraju systematycznie się rozwija, powstaje dużo nowych firm, istniejące przechodzą restrukturyzację, rozbudowują się lub ulegają likwidacji. Trudno jest jednoznacznie określić popyt na maszyny do produkcji i obróbki elementów z tworzyw sztucznych, ale nie jest obserwowany na rynku brak tych urządzeń, pochodzących zarówno z kraju, jak też z importu. Należy przyjąć, że sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych będzie się dynamicznie rozwijał ze względu na wzrastający udział produktów przemysłu chemicznego w wyrobach finalnych. Przykładem tego może być przemysł motoryzacyjny, który w coraz większym stopniu wykorzystuje tworzywa sztuczne z powodzeniem zastępujące materiały tradycyjnie stosowane do tej pory.
W odniesieniu do pytania nr 3: Jakie są warunki importu ww. urządzeń do Polski (podatki, cło, inne wymagania)?
Urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych nie podlegają w żadnym zakresie specjalnym warunkom ograniczającym import do kraju.
Zgodnie z obowiązującą taryfą celną przykładowo dla pozycji towarowej określonej kodem PCN:
- 8477 10 90 0 ˝Wtryskarki - pozostałe˝ - stosowana jest stawka celna 0% dla krajów, z którymi Polska ma podpisane umowy o strefach wolnego handlu, w tym i z Unią Europejską. Stawka konwencyjna - 5%.
- 8477 30 00 0 ˝Maszyny do formowania z rozdmuchiwaniem˝ - sytuacja analogiczna do powyższej.
- 8477 40 00 0 ˝Maszyny do formowania próżniowego i pozostałe maszyny do formowania termicznego˝ - stosowana jest stawka celna 0% dla krajów, z którymi Polska ma podpisane umowy o strefach wolnego handlu, w tym z Unią Europejską. Stawka konwencyjna - 9%.
Ogólnie w całym obszarze przetwórstwa tworzyw sztucznych i wytwarzania dla niego urządzeń obowiązuje jednolita 22-procentowa stawka podatku VAT.
W odniesieniu do pytania nr 4: Ile firm zajmuje się produkcją i obróbką elementów z tworzyw sztucznych?
Z udostępnionych przez GUS danych liczba jednostek gospodarczych zatrudniających powyżej 50 osób w grupie 25.2. Polskiej Klasyfikacji Działalności ˝Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych˝ wynosi 380, w tym 371 działa w sektorze prywatnym, a 9 w sektorze uspołecznionym. Ocenia się, że w sektorze tym działa około 8000 podmiotów gospodarczych, wliczając w to małe przedsiębiorstwa.
Jednocześnie uprzejmie informuję pana marszałka, że drobni przedsiębiorcy mogą uzyskać informację z obszaru ich działania bezpośrednio w organizacjach i instytucjach zajmujących się tą problematyką.
W szczególności zaliczyć do nich można:
- Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Tworzyw Sztucznych, 44-100 Gliwice, ul. Plebiscytowa 1, tel. (0-32) 231 30 31;
- Izbę Gospodarczą Komponentów i Technologii, 00-050 Warszawa, ul. Świętokrzyska 14A, tel. 826 25 00;
- Polską Fundację Promocji i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw, 02-017 Warszawa, Al. Jerozolimskie 125/127, tel. 699 70 44.
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Henryk Ogryczak
Warszawa, dnia 27 października 2000 r.