III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu

Odpowiedź ministra zdrowia

na interpelację nr 6195

w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Anny Sobeckiej przekazaną przy piśmie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2001 r., znak SPS-0202-6195/01, w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego cudzoziemców przebywających w Polsce na podstawie karty czasowego pobytu uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień.

   Art. 2 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (DzU z 1997 r. nr 28, poz. 153, z późn. zm.) stanowi, iż ubezpieczonymi na podstawie ustawy są osoby posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcy przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie karty stałego pobytu lub karty czasowego pobytu wydanej im w związku z udzieleniem statusu uchodźcy. Ustawa wyraźnie określa dwie kategorie cudzoziemców podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu, nie ma wśród nich cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na zamieszkiwanie na czas oznaczony - kartę czasowego pobytu na terytorium RP na podstawie innej niż uzyskanie statusu uchodźcy.

   Jedynie wobec cudzoziemców posiadających kartę stałego pobytu albo kartę czasowego pobytu wydaną im w związku z udzieleniem statusu uchodźcy stosuje się przepisy ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Cudzoziemcy o określonym w zdaniu poprzednim statusie prawnym na terytorium RP podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Wyłącznie wobec cudzoziemców posiadających kartę stałego pobytu albo kartę czasowego pobytu wydaną im w związku z udzieleniem statusu uchodźcy stosuje się przepis art. 2 pkt 3 ustawy stanowiący, że członkowie rodzin (art. 7 pkt 21 i 21a ustawy) osób ubezpieczonych obowiązkowo bądź dobrowolnie objęci zostają ubezpieczeniem zdrowotnym. Cudzoziemiec - członek rodziny ubezpieczonego nieposiadający karty stałego pobytu albo karty czasowego pobytu wydanej mu w związku z udzieleniem statusu uchodźcy nie zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym.

   Zgodnie z art. 8 pkt 21 ustawy cudzoziemiec, który otrzymał kartę stałego pobytu, podlega obowiązkowi ubezpieczenia się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem otrzymania karty stałego pobytu - art. 15 pkt 10 ustawy. Cudzoziemiec zobowiązany jest zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacić składkę. Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli wobec cudzoziemca nie można zastosować przepisów art. 8 pkt 1-20, ustala się zgodnie z przepisami art. 21 ust. 3 pkt 10 ustawy. W myśl tego przepisu podstawę wymiaru składki stanowi kwota odpowiadająca przeciętnemu wynagrodzeniu, którego wysokość ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ˝Monitor Polski˝. Małżonek - cudzoziemiec, który otrzymał kartę stałego pobytu, zgodnie z art. 2 w związku z art. 7 pkt 21 ustawy podlega zgłoszeniu przez swojego pracującego małżonka do ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że pozostaje na jego wyłącznym utrzymaniu. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego obejmuje również osoby posiadające status bezrobotnego. Właściwy urząd pracy zobowiązany jest do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnego. Cudzoziemiec - małżonek bezrobotnego posiadający kartę stałego pobytu podlega zgłoszeniu i objęty jest również ubezpieczeniem zdrowotnym, jeżeli pozostaje na wyłącznym otrzymaniu osoby bezrobotnej.

   Pod obrady Sejmu RP trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje objęcie powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy pobytowej z prawem do pracy, karty stałego pobytu lub karty czasowego pobytu. Członkowie rodzin cudzoziemców, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, staną się również ubezpieczonymi na podstawie przepisów ustawy, jeżeli zamieszkują na terytorium RP. Przyjęcie proponowanych zmian włączy do zakresu uprawnionych na podstawie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, cudzoziemców pozostających dotychczas poza system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Grzegorz Opala

   Warszawa, dnia 23 kwietnia 2001 r.