III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów

Odpowiedź ministra zdrowia i opieki społecznej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 2139

w sprawie egzaminu państwowego kończącego staż podyplomowy lekarzy medycyny i lekarzy stomatologów

   Szanowny Panie Marszałku! Z upoważnienia prezesa Rady Ministrów pragnę odpowiedzieć na interpelację pani poseł Marii Gejeckiej-Bożek, w sprawie państwowego egzaminu kończącego staż podyplomowy lekarza, lekarza stomatologa. Interpelacja została przekazana prezesowi Rady Ministrów pismem pana marszałka SPS-0202-2139/99 z dnia 28 czerwca 1999 r.

   Nie bez znaczenia dla przedmiotowej sprawy jest fakt, iż cytowany przez panią poseł termin wejścia w życie art. 15 ust. 3 ustawy o zawodzie lekarza, przypadający na dzień 1 października 1999 r. faktycznie dotyczy rozpoczęcia 18-miesięcznego stażu podyplomowego przez lekarzy i 12-miesięcznego stażu podyplomowego przez lekarzy stomatologów, który będzie odbywany według programu określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 24 maja 1999 r. w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa (DzU nr 54, poz. 572); dopiero po jego zakończeniu odbędzie się egzamin. Zatem po raz pierwszy zostanie on przeprowadzony: dla lekarzy - w kwietniu 2001 r., dla lekarzy stomatologów - w październiku 2000 r.

   Podstawowe zagadnienia dotyczące kształtu tego egzaminu wypracowała Rada Egzaminów Medycznych, działająca przy ministrze zdrowia i opieki społecznej od kilku lat. Rada ta przygotowuje egzaminy wstępne (w formie testu) na wyższe uczelnie medyczne. Zastosowane metody postępowania sprawdziły się i pozwalają na ich wdrożenie również w państwowym egzaminie kończącym staż podyplomowy.

   Zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 23 marca 1999 r. w sprawie powołania Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich do realizacji zadań w zakresie stażu podyplomowego oraz szkolenia podyplomowego lekarzy, lekarzy stomatologów Rada ta została powołana i rozpoczęła już swoją działalność. Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Egzaminów Lekarskich do końca bieżącego roku lekarze stażyści otrzymają sylabus pojęć opracowany w oparciu o szczegółowy program stażu podyplomowego zawarty w ww. rozporządzeniu. Do sylabusa zostanie dołączony wykaz podręczników, chociaż rada uważa, iż lekarz powinien studiować wiele podręczników i czasopism, aby kształtować swój pogląd na różne zagadnienia medyczne. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest obowiązkiem wynikającym z etycznych zasad wykonywania zawodu lekarza.

   W odróżnieniu od egzaminów wstępnych rada nie przewiduje wskazywania lekarzowi stażyście nazwy podręcznika, strony, na której znajdzie odpowiedź na pytanie. Chory człowiek nie jest bowiem stroną z podręcznika, fragmentem opisu choroby, ale złożonym organizmem, w którym rozgrywają się równocześnie różne procesy nakładające się na siebie. Program stażu podyplomowego został tak skonstruowany, że daje możliwość zunifikowania wiedzy, którą lekarz nabył w trakcie studiów podyplomowych, niezależnie od ukończonej uczelni.

   Rada ustaliła pulę zadań przewidzianych w egzaminie kończącym staż podyplomowy. Egzamin dla lekarzy stomatologów będzie zawierał 300 pytań, które należy rozwiązać w ciągu dwóch następujących po sobie dni. Egzamin dla lekarzy będzie również 2-dniowy i obejmie 400 pytań. Zadania wielokrotnego wyboru (właściwa odpowiedź i cztery dystraktory) będą zawierały treści jednoznaczne, ustalone przez komisję powołaną przez Krajową Radę Egzaminów Lekarskich. Niezależnie bowiem od uczelni, którą lekarz ukończył, i od miejsca odbywania stażu, są w medycynie prawdy oczywiste i w oparciu o nie będą konstruowane zadania testowe. Weryfikacji tych zadań dokonają zespoły, w skład których wejdą konsultanci krajowi reprezentujący odpowiednie dziedziny medycyny, przedstawiciele wyższych uczelni medycznych, naukowych towarzystw medycznych oraz Naczelnej Rady Lekarskiej. Taki skład zespołów eliminuje możliwość wejścia do testu zadania, w rozwiązaniu którego będzie istniała rozbieżność między ośrodkami dydaktycznymi. Zadania testowe będą opracowane w formie książeczek, a zdający lekarze będą zaznaczali właściwe odpowiedzi na kartach odpowiedzi. Obliczanie wyników egzaminu nastąpi za pomocą czytników optycznych stosowanych już na egzaminach wstępnych. Dysponujemy sprawdzonym programem komputerowym oceniającym każde pytanie testu oddzielnie, wszystkie pytania oraz każdego kandydata oddzielnie.

   Egzamin będzie miał formę testu przeprowadzanego jednocześnie w całym kraju. Sposób jego przygotowania i przeprowadzania został określony w projekcie rozporządzenia w sprawie stażu podyplomowego lekarza, lekarza stomatologa. Zarezerwowane zostały również środki finansowe na przygotowanie egzaminu. Przewidywany koszt egzaminu testowego kończącego staż podyplomowy dla obu zawodów w skali roku (2 razy w roku odbędą się 2 egzaminy) wynosi 812 tys. zł.

   Resort zdrowia posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w przeprowadzaniu jednolitych w skali kraju egzaminów testowych: egzamin wstępny na uczelnie medyczne, egzaminy przedmiotowe w trakcie studiów. W latach siedemdziesiątych został dwukrotnie przeprowadzony testowy egzamin integrujący wiedzę z zakresu nauczanych dyscyplin klinicznych dla obsolwentów kierunku lekarskiego wszystkich akademii medycznych w Polsce. Spodziewam się, że wypracowane przez resort zdrowia przez tak długie lata sposoby i metody przeprowadzania egzaminów testowych pozwolą na właściwe przygotowanie egzaminu kończącego staż podyplomowy i zapewnią jego odpowiedni poziom.

   Z wyrazami szacunku

   Minister

   Franciszka Cegielska

   Warszawa, dnia 20 lipca 1999 r.