III kadencja
Zapytanie nr 4140
do ministra pracy i polityki społecznej
w sprawie zgodności z prawem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę z dyrektorem Oddziału Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Koninie
W sierpniu 2000 r. Rada Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych podjęła uchwałę o odwołaniu ze stanowiska dyrektora oddziału WRKCh w Koninie pani Krystyny Baranowskiej. Pani Krystyna Baranowska od jesieni 1998 r. jest radną Rady Powiatu w Turku. Rada WRKCh podejmując uchwałę nie wystąpiła wcześniej do rady powiatu o wyrażenie opinii w tej sprawie; moim zdaniem naruszając ustawę o samorządzie powiatowym.
Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych uchylił powyższą uchwałę jako podjętą z naruszeniem prawa. Rada WRKCh od decyzji UNUZ odwołała się do Najwyższego Sądu Administracyjnego, który w czerwcu 2001 r. wydał orzeczenie podtrzymujące decyzję UNUZ.
Na chwilę obecną nie ma uchwały Rady Wielkopolskiej Regionalnej Kasy Chorych, ponieważ została uchylona jako podjęta niezgodnie z prawem.
Na podstawie podjętej niezgodnie z prawem, a obecnie nieobowiązującej uchwały Rady WRKCh Zarząd WRKCh rozwiązał umowę o pracę z dyrektorem Oddziału WRKCh w Koninie. W tej sytuacji powstają pytania:
1. Czy pani Krystyna Baranowska pozostaje w stosunku pracy na stanowisku dyrektora Oddziału WRKCh w Koninie?
2. Czy podjęcie decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę (prawo pracy) na podstawie obecnie nieistniejącej uchwały Rady WRKCh podjętej niezgodnie z prawem, uchylonej w trybie administracyjnym (decyzje UNUZ, orzeczenie NSA) oznacza, że decyzja Zarządu WRKCh wobec pani Krystyny Baranowskiej jest skuteczna i nieodwracalna?
Ze względu na ważność i niecodzienność sytuacji prawnej tego zagadnienia bardzo proszę pana ministra o pilną odpowiedź.
Z poważaniem
Poseł Antoni Tyczka
Konin, dnia 31 lipca 2001 r.