III kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 1555
w sprawie likwidacji browaru Jatutów znajdującego się na terenie gminy Zamość
W związku z zapytaniem pana posła Stanisława Misztala z dnia 26 stycznia 2000 r. dotyczącym Browaru Jatutów, znajdującego się na terenie gminy Zamość, przedstawiam następującą informację:
1. Przedsiębiorstwo państwowe pn. Zakłady Piwowarskie w Lublinie zostało sprywatyzowane w 1992 r., w trybie art. 37 ust. 1 pkt 3 ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z dnia 13 lipca 1990 r. Mienie zlikwidowanego przedsiębiorstwa zostało zadysponowane w następujący sposób:
- browary o uregulowanym stanie prawnym, do których nie zgłoszono żadnych roszczeń reprywatyzacyjnych (browar nr 1 w Lublinie i browar w Chełmie), w dniu 31 grudnia 1992 r. zostały oddanego do odpłatnego korzystania spółce Zakłady Piwowarskie w Lublinie SA (obecnie Browary Lubelskie SA). Po zrealizowaniu wszystkich zobowiązań wynikających z ww. umowy spółka stała się właścicielem przedmiotu umowy na mocy aktu notarialnego z dnia 16 grudnia 1997 r.;
- browary, do których zgłoszono roszczenia reprywatyzacyjne (browar w Jatutowie, browar w Zwierzyńcu i browar nr 2 w Lublinie), zostały oddane w dzierżawę spółce Zakłady Piwowarskie w Lublinie SA na mocy umowy z dnia 31 grudnia 1992 r. Umowa dzierżawy zawarta jest na okres do dnia 31 grudnia 2001 r.
2. Odpowiadając na pytania postawione przez pana posła Stanisława Misztala, wyjaśniam, że:
1) Powodem zaprzestana produkcji przez Browar Jatutów były głównie względy ekonomiczne. Znaczny spadek sprzedaży produktów tego zakładu i związany z nim spadek rentowności produkcji spowodowały w konsekwencji rosnące straty, podczas gdy w pozostałych zakładach istniały możliwości produkcji piwa o lepszej jakości i po niższych kosztach. Sytuację Browaru Jatutów komplikowały dodatkowo niewyjaśnione sprawy własnościowe.
2) Majątek trwały browaru, przejęty przez spółkę w dzierżawę, pozostaje w stanie nienaruszonym. Jedynie inwestycja zrealizowana w 1994 r. przez spółkę, polegająca na zakupie i zainstalowaniu nowej linii rozlewniczej piwa do beczek KEG, została w 1997 r. zlikwidowana, a urządzenia przeniesione do Browaru Zwierzyniec.
3) W celu ochrony socjalnej pracowników likwidowanego browaru w Jatutowie, w dniu 21 października 1997 r. zawarte zostało porozumienie, którego stronami byli: zarząd Zakładów Piwowarskich w Lublinie SA oraz uprawnione organy zakładowych organizacji związkowych działających w zakładach, tj.: zarząd NSZZ Pracowników Zakładów Piwowarskich w Lublinie SA i Komisja Zakładowa NSZZ ˝Solidarność˝ Pracowników Zakładów Piwowarskich SA w Lublinie.
4) Zgodnie z umową dzierżawy składniki majątku trwałego są użytkowane przez Browary Lubelskie SA.
3. Browary Lubelskie SA wykonują zobowiązania wynikające z zawartej umowy dzierżawy, tj. terminowo dokonują opłat z tytułu dzierżawy majątku, ponoszą wszelkie świadczenia publiczne i opłaty związane z przedmiotem umowy (m.in. opłaty za ubezpieczenie mienia), przekazują do Delegatury MSP w Lublinie, która sprawuje nadzór nad realizacją ww. umowy, wszelkie informacje dotyczące gospodarowania środkami trwałymi skarbu państwa.
Minister
Emil Wąsacz
Warszawa, dnia 21 lutego 2000 r.