III kadencja
Zapytanie nr 1617
do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie zobowiązań finansowych Zakładów Mięsnych w upadłości w Czerniewicach k. Włocławka wobec rolników za sprzedaż żywca
Sytuacja ekonomiczna rolników - producentów trzody chlewnej i bydła z woj. kujawsko-pomorskiego ulega systematycznemu pogorszeniu ze względu na brak możliwości zbytu. Po upadłości w 1998 r. Zakładu ˝Tormięs˝ w Toruniu przyszła kolej na Zakłady Mięsne w Czerniewicach k. Włocławka. W dniu 25 stycznia 2000 r. Sąd Rejonowy we Włocławku Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Zakładów Mięsnych, powołując Syndyka Masy Upadłościowej.
Panie Ministrze! Ogłoszenie upadłości Zakładów Mięsnych w Czerniewicach spowodowało, że grupa 30 rolników, głównie z byłego woj. włocławskiego, nie otrzymała należnych im wypłat za sprzedaż żywca. Zobowiązania bezpośrednie zakładów wobec rolników szacowane są na kwotę ponad 300 tys. zł, natomiast od pośredników skupujących pod potrzeby zakładów w ramach zawartych umów wynosi 200 tys. zł.
Wobec tak dramatycznej sytuacji rolników - producentów żywca, pragnę zapytać pana ministra:
1. Jaka jest obecna wartość majątku Zakładów Mięsnych w Czerniewicach w upadłości?
2. Jaka jest kwota zobowiązań finansowych zakładu w upadłości wobec wierzycieli - skarbu państwa oraz innych uprawnionych podmiotów gospodarczych?
3. Czy nie uważa pan minister, że sprawowany nadzór właścicielski ze strony ministerstwa oraz wojewody przyczynił się do upadku kolejnego zakładu branży mięsnej w naszym kraju?
Z poważaniem
Poseł Stanisław Pawlak
Włocławek, dnia 8 lutego 2000 r.