III kadencja
Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 3166
w sprawie reaktywowania Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem posła na Sejm RP pani Barbary Frączek, przekazanym przy piśmie z dnia 17 lutego br. nr SPS-0203-3166/01, w sprawie reaktywowania Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny uprzejmie informuję, że jego działalność wznowiono na mocy zarządzenia ministra zdrowia z dnia 19 marca 1999 r.
Według informacji uzyskanych od przewodniczącego tego zespołu - pana prof. Michała Troszyńskiego - nawiązano kontakt z takimi organizacjami, jak: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, Instytut Naturalnego Planowania Rodziny według Metody Rotzera, Liga Małżeństw i Towarzystwo Odpowiedzialnego Rodzicielstwa.
W ramach swej działalności w 2000 r. zespół zwrócił się do wszystkich wojewódzkich ośrodków metodyczno-organizacyjnych ochrony zdrowia z prośbą o reaktywowanie działalności dawnych wojewódzkich poradni (w oparciu o istniejące 23 oddziały Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny), których głównym celem jest propagowanie naturalnego planowania rodziny.
Na pismo w sprawie ponownego powoływania tych poradni spośród 16 województw 6 odpowiedziało pozytywnie. Do pozostałych - zdaniem prof. Troszyńskiego - apel zostanie ponowiony.
Ponadto Krajowy Zespół Promocji Naturalnego Planowania Rodziny współuczestniczy w wydawaniu i publikowaniu artykułów w dwumiesięczniku pt. ˝Naturalne Planowanie Rodziny˝. Opracowuje również ulotki i broszurki informacyjne i szkoleniowe, takie jak między innymi: ˝Naturalne planowanie rodziny˝, ˝Laktacyjny brak miesiączek˝, ˝Wsłuchaj się w rytm swojego ciała˝ i inne.
W ramach współpracy z Sekcją Demografii Medycznej Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk zorganizowano ogólnopolskie badanie ankietowe pn. ˝Ankieta macierzyństwa˝.
Celem ankiety było uzyskanie odpowiedzi na pytania o stan społeczny, rodzinny i zawodowy, źródła utrzymania, wykształcenie i wielkość rodziny oraz dane o pochodzeniu rodziców, przeszłości położniczej i odstępach czasowych pomiędzy poszczególnymi ciążami. Włączono też zestaw pytań dotyczących planowania rodziny i metod antykoncepcji, które powinny dać obraz wiedzy ogólnej w tym zakresie.
Zebrano około 1300 ankiet (przeprowadzonych w wylosowanych 21 szpitalach), które aktualnie są opracowywane. Analiza zebranego materiału zostanie przedstawiona na wspólnym posiedzeniu Krajowego Zespołu i Sekcji Demografii Medycznej prawdopodobnie w kwietniu.
W czerwcu 2000 r. przedstawiciele zespołu uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Planowania Rodziny w Mediolanie, wygłaszając tam swoje referaty i biorąc udział w dyskusjach.
Kolejny przykład publicznej działalności reaktywowanego Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny to wystąpienie w dniu 15 lutego 2001 r. na posiedzeniu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z blokiem referatów na temat naturalnego planowania rodziny zachęcających jednocześnie do prowadzenia zdrowego stylu życia, do zachowań zgodnych z naturą człowieka i sprzyjających zdrowiu matki, dziecka i rodziny.
Dziękując pani poseł za zainteresowanie okazane pracom zespołu, zapewniam jednocześnie, że działalność tę również uważam za ważną dla prawidłowego i zdrowego rozwoju polskiej rodziny.
Z poważaniem
Sekretarz stanu
Tomasz Grottel
Warszawa, dnia 12 marca 2001 r.