III kadencja
Zapytanie nr 3040
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie roli przedstawicieli skarbu państwa w spółkach BETON STAL SA i PROTEKTOR SA
Panie Premierze! W wyniku prowadzonych na granicy prawa operacji finansowych, wrogich przejęć i spekulacji giełdowych zagrożone bankructwem zostały dwie spółki z udziałem skarbu państwa: BETON STAL SA w Warszawie i PROTEKTOR SA w Lublinie. Majątek tych firm, w szczególności środki pieniężne, wykorzystywany był do ryzykownych przedsięwzięć niemających związku z podstawową działalnością obu spółek. Beneficjentami operacji, w których brakuje racjonalnego ekonomicznie uzasadnienia, które przynoszą straty możliwe do przewidzenia już w chwili ich rozpoczynania, są firmy powiązane kapitałowo lub personalnie z nowymi, dominującymi akcjonariuszami poszkodowanych spółek. Wszystkie przedsięwzięcia mają więc cechy typowe dla wyprowadzania majątku ze szkodą dla pozostałych akcjonariuszy. Opisywały to media, m.in. ˝Rzeczpospolita˝ (25 października 2000 r.) i ˝Polityka˝ (16 grudnia 2000 r.).
W roli wykonawców, jako członkowie statutowych organów poszkodowanych spółek, występują osoby czynnie zaangażowane w Akcji Wyborczej Solidarność, a także osoby rekomendowane przez skarb państwa.
W związku z powyższym pytam prezesa Rady Ministrów pana Jerzego Buzka, lidera partii rządzącej, jak ocenia dotychczasową działalność w BETON STALU i PROTEKTORZE następujących osób:
1) Władysława Matczuka, kierującego biurem posła AWS Zdzisława Berdychowskiego;
2) Dariusza Szatana, kierującego biurem posła AWS-ZCHN Tomasza Szyszki;
3) Krzysztofa Michalskiego, byłego wojewody lubelskiego, odwołanego z tej funkcji pod zarzutem udziału w tzw. aferze Herbapolu, co nie przeszkodziło jednak, by objął on funkcję prezesa Zarządu spółki.
Z wyrazami szacunku
Poseł Piotr Gadzinowski
Warszawa, dnia 10 stycznia 2001 r.