III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie korzyści z utworzenia spółki KRES-GAZ dla mieszkańców Hrubieszowa i okolic

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na zapytanie nr 3564

w sprawie korzyści z utworzenia spółki KRES-GAZ dla mieszkańców Hrubieszowa i okolic

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma znak: SPS-0203-3564/01 z dnia 6 kwietnia 2001 r. dotyczącego zapytania posła Stanisława Misztala w sprawie korzyści z utworzenia spółki KRES-GAZ dla mieszkańców Hrubieszowa i okolic przedstawiam poniżej następujące wyjaśnienia.

   Ad 1. Utworzenie spółki KRES-GAZ Hrubieszów sp. z o.o. umożliwi przeprowadzenie gazyfikacji na obszarze obejmującym 8 gmin na terenie powiatu hrubieszowskiego, to jest miasta i gminy Hrubieszów oraz gmin: Dołhobyczów, Horodło, Mircze, Trzeszczany, Uchanie i Werbkowice.

   Korzyści płynące z tego przedsięwzięcia są następujące:

   - dostawa ekologicznego i relatywnie taniego źródła energii, jakim jest gaz ziemny, do odbiorców domowych, obiektów użyteczności publicznej i zakładów przemysłowych, znajdujących się na terenach dotychczas niezgazyfikowanych. Cena gazu jest konkurencyjna w stosunku do cen gazu płynnego LPG, którym zasilana jest m.in. największa na tym terenie kotłownia należąca do ZEC Hrubieszów. Dostawa korzystnie wpłynie na warunki funkcjonowania oraz efektywność lokalnych zakładów przemysłowych, w tym największych: ZPOiW ˝Nieledew˝ oraz Cukrowni w Werbkowicach, do których gaz zostanie doprowadzony w pierwszej kolejności,

   - zakładany przyrost miejsc pracy i intensyfikacja rozwoju regionu, który jest jednym z najbardziej dotkniętych bezrobociem,

   - dochody osiągane przez gminy z podatku od nieruchomości, podatku dochodowego oraz opłat za wejście na teren.

   Ad 2. Do realizacji przedsięwzięcia planuje się utworzenie spółki z udziałem wymienionych gmin, starostwa powiatu hrubieszowskiego, Zamojskiej Korporacji Energetycznej SA, Polskiego Konsorcjom Energetycznego sp. z o.o. oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. W marcu br. partnerzy podpisali list intencyjny, w którym między innymi wyrazili zamiar realizacji projektu w formie spółki. Wykonane wstępne analizy ekonomiczne wykazują, że przeprowadzenie gazyfikacji przez spółkę jest ekonomicznie uzasadnione i opłacalne dla partnerów.

   Udział w spółce ułatwi gminom realizację innych zadań własnych. Ponadto gminy jako udziałowcy planowanej spółki KRES-GAZ Hrubieszów sp. z o.o. będą miały możliwość wpływania na poziom cen sprzedaży gazu w celu dopasowania ich do specyfiki lokalnego rynku energii.

   Kapitał zakładowy spółki będzie wynosił 5 mln PLN, co stanowi ok. 30% planowanych nakładów inwestycyjnych w I etapie. Przyszli wspólnicy są obecnie na etapie przygotowania biznesplanu przedsięwzięcia i negocjowania wielkości udziałów w spółce. Gminy oraz starostwo powiatu hrubieszowskiego, ze względu na ograniczenia finansowe, zadeklarowały na dzień dzisiejszy udział w kapitale zakładowym na poziomie 10%, co odpowiada 500 000 PLN. Udziałowcy będą negocjować ostateczny kształt udziałów w spółce na przełomie maja i czerwca br. W ciągu 2 miesięcy opracowany zostanie również projekt umowy spółki, w którym zawarte będą między innymi zapisy dotyczące trybu podejmowania decyzji oraz składu organów spółki. Należy zaznaczyć, że przyszli wspólnicy nie widzą żadnych ograniczeń w zakresie większego niż deklarowany na dzień dzisiejszy udział samorządów w spółce.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Bernard Błaszczyk

   Warszawa, dnia 27 kwietnia 2001 r.