III kadencja
Zapytanie nr 3680
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie przekazania funkcji organu założycielskiego Szpitala Specjalistycznego w Pile samorządowi województwa
Na podstawie art. 47 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną w dniu 23 listopada 1998 r. prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wykazu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek samorządu terytorialnego właściwych do przejęcia uprawnień organu, które je utworzył. Jednakże w wykazie opublikowanym w dniu 2 grudnia 1998 r. nie umieszczono Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Pile. W dniu 10 grudnia ówczesne władze woj. pilskiego wystąpiły o dokonanie stosownych zmian w rozporządzeniu. Niestety, w piśmie wystosowanym do dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu popełniono błąd i Wojewódzki Szpital Zespolony w Pile przyporządkowano Samorządowi Powiatowemu w Pile. Po stwierdzeniu pomyłki, w dniu 11 grudnia, wojewoda pilski wystąpił do prezesa Rady Ministrów z prośbą o anulowanie pisma z dnia 10 grudnia i wprowadzenie zmiany do rozporządzenia, w którym Wojewódzki Szpital Zespolony w Pile będzie przyporządkowany Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Rozporządzeniem z dnia 28 grudnia 1998 r. Rada Ministrów wprowadziła zmiany do rozporządzenia z dnia 23 listopada, umieszczając w wykazie m.in. Szpital Specjalistyczny w Pile podporządkowany pow. pilskiemu.
Szpital Specjalistyczny w Pile to jedyna placówka w północnej części Wielkopolski z drugim poziomem referencji. Prowadzi on działalność o zasięgu ponadregionalnym, jest dobrze zorganizowany i nowocześnie zarządzany (rocznie z usług medycznych wykonywanych w szpitalu korzysta ponad 24 tys. osób). Posiada ok. 600 łóżek na 19 oddziałach i 2 pododdziałach oraz dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą (zatrudnia ok. 1200 osób), dobrą bazą lokalową i bardzo dobrym wyposażeniem w aparaturę i sprzęt medyczny.
Znaczenie Szpitala Specjalistycznego w Pile, ze względu na zakres i rodzaj udzielanych świadczeń zdrowotnych na obszarze województwa, dostrzegły również władze woj. wielkopolskiego, które wyraziły wolę przejęcia obowiązków organu założycielskiego. Niestety, dotychczas podejmowane przez Zarząd Powiatu Pilskiego, Zarząd Województwa Wielkopolskiego oraz Komisję Zdrowia Sejmiku Województwa Wielkopolskiego działania w celu zmiany obecnego stanu rzeczy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Tymczasem wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 27 czerwca 2000 r. z dniem 25 czerwca 2001 r. traci obowiązującą moc prawną art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, na podstawie którego prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wykazu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz jednostek samorządu terytorialnego właściwych do przejęcia uprawnień organu, który je utworzył.
W związku z powyższym mam do pana prezesa kilka pytań:
1. Co było przyczyną pominięcia w ww. wykazie szpitala o drugim poziomie referencji, wykonującego wysokospecjalistyczne usługi zdrowotne dla mieszkańców całego byłego woj. pilskiego?
2. Dlaczego nie uwzględniono stanowiska wojewody pilskiego z dnia 11 grudnia 1998 r., w którym określono, że jednostką samorządu terytorialnego właściwą dla przejęcia uprawnień w stosunku do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Pile jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego?
3. Czy nie uważa pan prezes, że Szpital Specjalistyczny w Pile, z uwagi na udzielane świadczenia zdrowotne, powinien mieć charakter regionalny?
4. Czy w świetle nowego projektu nowelizacji ustaw o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim (w szczególności art. 7 zmieniający art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, który mówi m.in., że ˝uprawnienia w stosunku do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przejmują gminy, powiaty i samorządy województw odpowiednio do swoich kompetencji, przy uwzględnieniu: miejsca usytuowania zakładu, w tym jego jednostek lub komórek organizacyjnych, dostępności świadczeń zdrowotnych udzielanych przez zakład oraz znaczenia zakładu ze względu na zakres i rodzaj udzielanych świadczeń zdrowotnych na obszarze województwa˝) nastąpi zmiana organu założycielskiego Szpitala Specjalistycznego w Pile z samorządu powiatowego na wojewódzki?
Z poważaniem
Poseł Adam Stanisław Szejnfeld
Piła, dnia 12 kwietnia 2001 r.