III kadencja
Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 3026
w sprawie radiowych częstotliwości dla powiatowych służb ratowniczych
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do interpelacji nr 3026 posła na Sejm RP pana Jerzego Jaskierni w sprawie radiowych częstotliwości dla powiatowych służb ratowniczych, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Problem zapewnienia i rozdziału częstotliwości radiowych dla potrzeb sieci radiowych zarządzania w sytuacjach kryzysowych, koordynacji działań ratowniczych oraz systemów powszechnego ostrzegania i alarmowania jest przedmiotem intensywnych prac prowadzonych w MSWiA od początku 1999 r. przez Departament Rozwoju Informatyki i Systemu Rejestrów Państwowych MSWiA (do 22 listopada 1999 r. Departament Rejestrów Państwowych, Łączności i Informacji). Prace te zostały zakończone w grudniu ub. roku i obecnie przygotowywane są decyzje o przydziałach częstotliwości dla potrzeb urzędów wojewódzkich.
Podstawą prowadzenia prac w zakresie planowania rozdziału częstotliwości dla ww. potrzeb były stosowne kompleksowe projekty i koncepcje organizacji łączności radiowe, uwzględniające również potrzeby łączności radiowej dla koordynacji służb ratowniczych na szczeblu powiatu. Koncepcje i projekty organizacji łączności radiowej, po ich uzgodnieniu z Urzędem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności, zostały przedłożone przez urzędy wojewódzkie do dnia 20 sierpnia 1999 r. Opracowanie całościowego planu rozdziału częstotliwości wymagało odpowiedniego opracowania analitycznego, realizacji procedur zgodnie z przepisami ustawy o zamówieniach publicznych w celu udzielenia zamówienia wyspecjalizowanemu wykonawcy oraz wykonania niezbędnych, złożonych prac analityczno-projektowych.
Odpowiadając na postawione w interpelacji pytania, uprzejmie informuję, że:
1. Plan rozdziału częstotliwości dla potrzeb sieci radiowych zarządzania w sytuacjach kryzysowych, koordynacji działań ratowniczych oraz systemów powszechnego ostrzegania i alarmowania został opracowany do końca grudnia 1999 r.
2. W planie, o którym mowa w pkt. 1, zarezerwowano, stosownie do zgłoszonych zapotrzebowań, po jednej częstotliwości dla potrzeb tworzenia sieci radiowych na szczeblu powiatu, przeznaczonej do koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych na danym terenie, tj. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Granicznej, straży miejskich (gminnych) i innych służb lokalnych, ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego i powszechnego.
3. W powyższej sprawie, w związku z pytaniami kierowanymi przez urzędy wojewódzkie, szef obrony cywilnej kraju przesłał do wojewodów odpowiedź w piśmie z dnia 21 września 1999 r. o stanie zaawansowania prac dotyczących opracowania planu rozdziału częstotliwości do grudnia 1999 r. Pragnę podkreślić, że niewłaściwe byłoby oczekiwanie na załatwienie przedmiotowej sprawy w jakichkolwiek terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego, ponieważ wydanie decyzji w tym przypadku wymagało uprzednio przeprowadzenia procedur w zakresie udzielenia zamówienia publicznego, przeprowadzenia niezbędnych prac analitycznych oraz wykonania prac projektowych, z uwzględnieniem całości zgłoszonych potrzeb wszystkich województw i powiatów w tym zakresie. Ostatni projekt sieci radiowych wpłynął dnia 20 sierpnia 1999 r.
4. Odpowiedź dla wojewodów w przedmiotowej sprawie została udzielona przez szefa obrony cywilnej kraju wg pkt. 3.
5. Przydział częstotliwości dla potrzeb urzędów wojewódzkich będzie sukcesywnie realizowany, z planowanym terminem zakończenia do końca lutego br.
Z poważaniem
Minister
Marek Biernacki
Warszawa, dnia 31 stycznia 2000 r.