III kadencja
Odpowiedź ministra obrony narodowej
na interpelację nr 6138
w sprawie zamiaru likwidacji Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu
Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację pana posła Bogdana Lewandowskiego w sprawie zamiaru likwidacji Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu (6138), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.
Zachodzące w ostatnich latach zmiany w sytuacji politycznej i gospodarczej wywarły wpływ na funkcjonowanie całego systemu obronnego Polski, podobnie jak zmiany geopolityczne zachodzące w ostatnim dziesięcioleciu w otoczeniu Polski.
W dniu 30 stycznia 2001 r. Rada Ministrów przyjęła ˝Program przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2001-2006˝. W myśl jego założeń Siły Zbrojne RP mają liczyć docelowo 150 tys. żołnierzy - do końca 2003 r., co tym samym skutkować będzie rozformowywaniem jednostek wojskowych i rezygnacją z użytkowania znacznej części wykorzystywanego obecnie zasobu nieruchomości, a także zmniejszeniem stanu etatowego, zwłaszcza stanowisk dla oficerów starszych.
Przyjęty limit liczebności sił zbrojnych powoduje, iż przeprowadzana reforma nie może ominąć również szkolnictwa wojskowego. Liczba szkół niewątpliwie musi wynikać z potrzeb kadrowych sił zbrojnych RP.
Prace związane z reorganizacją szkolnictwa w wojskach lądowych prowadzone są od początku 2000 r. Zasadniczym celem tego procesu jest stworzenie warunków do kształcenia i szkolenia nowych jakościowo kadr, zdolnych do realizacji funkcji dowódczych i specjalistycznych, zarówno w warunkach pokojowego szkolenia wojsk, jak i wojny.
W wyniku przeprowadzonych badań i analiz przyjęto, iż w miejsce dotychczasowych trzech wyższych szkół oficerskich powstanie jedna Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych (WSOWLąd). O wyborze lokalizacji WSOWLąd zadecydowały względy ekonomiczne i merytoryczne. Z przeprowadzonych dotychczas symulacji wynika, iż miejscem tym, z uwagi na perspektywiczne zadania stawiane szkolnictwu wojsk lądowych, będzie Wrocław. Uczelnia toruńska nie zapewnia bowiem możliwości kształcenia wszystkich specjalności dla wojsk lądowych, a także nie dysponuje zapleczem logistycznym pozwalającym na ewentualne utworzenie na jej bazie WSOWLąd.
Przeprowadzone dotychczas badania, symulacje i analizy ekonomiczne dowodzą, iż WSO w Toruniu jest najlepszym miejscem dla zorganizowania Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU). Decyduje o tym zwłaszcza specjalistyczna baza szkoleniowa tej uczelni oraz bliskość poligonu artyleryjskiego.
Centrum to szkolić będzie: oficerów młodszych oraz podoficerów zawodowych - przygotowywanych do objęcia kolejnych wyższych stanowisk służbowych; podchorążych WSOWLąd na semestrach specjalistycznych; podchorążych Szkoły Podchorążych Rezerwy; kandydatów na podoficerów służby stałej i kontraktowej; młodszych specjalistów - żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, a także oficerów rezerwy. Realizacja powyższych zadań wymaga wysokiego poziomu upraktycznienia zajęć programowych (zwłaszcza strzelań artyleryjskich oraz działań z użyciem techniki wojskowej). Kryteria te w pełni spełnia baza Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu wraz z przyległym poligonem artyleryjskim.
Zdaję sobie sprawę z faktu, że likwidacja WSO w Toruniu wiązać się będzie niestety z koniecznością zwolnienia części kadry zawodowej i pracowników wojska. Nie wszyscy znajdą bowiem zatrudnienie w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, tym bardziej że do tego centrum przeniesiona zostanie również kadra z likwidowanego Centrum Służby Uzbrojenia i Elektroniki w Olsztynie. Pragnę zapewnić pana marszałka, że zwalniana kadra objęta zostanie takimi formami działań rekonwersyjnych, jak: doradztwo zawodowe, seminaria rekonwersyjne, przekwalifikowanie, pośrednictwo pracy. Ponadto przewiduje się wprowadzenie instrumentów prawnych umożliwiających zatrudnianie byłych żołnierzy i pracowników wojska z rozformowywanych jednostek na stanowiskach w administracji związanych z obronnością.
Na zakończenie chciałbym podkreślić, że przedstawione rozwiązanie jest najkorzystniejsze zarówno pod względem merytorycznym, jak i ekonomicznym. Pozwoli także, w największym możliwym zakresie, wykorzystać intelektualne i materialne zaplecze Wyższej Szkoły Oficerskiej w Toruniu.
Przekazując powyższe wyjaśnienia, pragnę wyrazić nadzieję, że przyjmie pan marszałek i pan poseł Lewandowski zasadność podejmowanych działań reformujących siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej w celu zbudowania armii gwarantującej bezpieczeństwo państwa i zdolnej do skutecznego wykonywania nowych zadań.
Z poważaniem
Minister
Bronisław Komorowski
Warszawa, dnia 3 kwietnia 2001 r.