III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie akcji typu A przyznanych pracownikom Zakładów Mięsnych Mazury SA, które zostały wyłączone z publicznego i wtórnego obrotu papierami wartościowymi

Odpowiedź ministra skarbu państwa

na zapytanie nr 175

w sprawie akcji typu A przyznanych pracownikom Zakładów Mięsnych Mazury SA, które zostały wyłączone z publicznego i wtórnego obrotu papierami wartościowymi

   W odpowiedzi na pana pismo nr SPS 0203-175/98, w sprawie zapytania poseł Zdzisławy Kobylińskiej dotyczącego akcji Zakładów Mięsnych ˝Mazury˝ SA typu A, uprzejmie informuję, że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dniu 22 czerwca 1998 r. podjęło decyzję o wprowadzeniu do publicznego obrotu akcji ww. zakładów serii B i C, z pominięciem serii A.

   Akcje serii A, należące do skarbu państwa i Animex SA, są akcjami imiennymi uprzywilejowanymi co do głosu, co wyklucza ich wprowadzenie do publicznego obrotu bez uprzedniego zniesienia uprzywilejowania oraz zamiany na akcje na okaziciela. W chwili obecnej Ministerstwo Skarbu Państwa nie widzi uzasadnienia dla zrzeczenia się uprzywilejowania akcji i wprowadzenia ich do obrotu publicznego. Pozostała część akcji imiennych serii A została przekazana pracownikom i rolnikom spółki Zakłady Mięsne ˝Mazury˝ SA na podstawie przepisów ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z dnia 30 sierpnia 1996 r. Zgodnie z art. 38 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy akcje te nie mogą być przedmiotem obrotu przed upływem 2 lub 3 lat (akcje dla zarządu) od dnia zbycia przez skarb państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych. Umowa zbycia pierwszych akcji została podpisana w dniu 24 stycznia 1997 r., a więc termin zakazu obrotu akcjami pracowników i rolników upływa 24 stycznia 1999 r. lub 24 stycznia 2000 r.

   W dniu 22 czerwca 1998 r. na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, na którym miała zostać podjęta uchwała o wyrażeniu zgody na wprowadzenie akcji spółki do obrotu publicznego, pełnomocnik skarbu państwa podnosił kwestię wprowadzenia także akcji serii A należących do pracowników i rolników. Wówczas argumentem przemawiającym za niewprowadzaniem był omawiany powyżej zakaz obrotu nimi. Uchwała dotycząca wprowadzenia do obrotu publicznego jedynie akcji serii B i C została podjęta jednogłośnie, a więc przy obecności i akceptacji pracowników spółki będących jednocześnie akcjonariuszami.

   Biorąc powyższe pod uwagę, w chwili obecnej Ministerstwo Skarbu Państwa nie podejmuje działań mających na celu wprowadzenie do publicznego obrotu akcji serii A.

   Minister

   Emil Wąsacz

   Warszawa, dnia 14 stycznia 1999 r.