III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie utworzenia spółki Polski Cukier SA

Odpowiedź ministra skarbu państwa - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 4004

w sprawie utworzenia spółki Polski Cukier SA

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pana posła Marka Kaczyńskiego z dnia 26 maja 2000 r., znak: DSPR 4401-236/00, w sprawie utworzenia spółki Polski Cukier SA uprzejmie informuję, co następuje:

   Przyjęte przez rząd RP stanowisko w związku z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązującą do podjęcia działań zmierzających do powołania spółki Polski Cukier SA wskazuje, iż przed podjęciem bezpośrednich działań zmierzających do utworzenia spółki Polski Cukier SA zasadne jest dokonanie wyboru doradcy przez ministra skarbu państwa. Przedmiotem prac doradczych powinna być ocena ekonomicznej zasadności powołania spółki oraz opracowanie sposobu realizacji koncepcji utworzenia takiego podmiotu. Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło niezbędne kroki do dokonania wyboru doradcy, procedura jest realizowana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych, w związku z wydatkowaniem na ten cel środków publicznych. Ogłoszony w dniu 27 stycznia 2000 r. przetarg nieograniczony na wybór doradcy został unieważniony z uwagi na występujące braki formalne we wszystkich ze złożonych ofert. Po zwiększeniu środków finansowych przeznaczonych na wynagrodzenie za zamówioną pracę, rozszerzeniu zakresu prac przewidzianych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz uzgodnieniu z prezesem zamówień publicznych terminu składania ofert i kwestii niewnoszenia wadium w najbliższym czasie zostanie opublikowane ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wybór doradcy do opracowania i realizacji koncepcji spółki Polski Cukier.

   W związku z pytaniem dotyczącym działań podjętych w celu niedopuszczenia do ogłoszenia upadłości cukrowni, na bazie majątku których ma zostać utworzona spółka Polski Cukier, należy podkreślić, iż możliwości Ministerstwa Skarbu Państwa są w tym zakresie ograniczone, gdyż będąc urzędem administracji państwowej nie dysponuje ono środkami finansowymi, które mogłyby zostać przeznaczone na restrukturyzację zadłużenia cukrowni.

   Analiza możliwości powołania spółki Polski Cukier (w załączeniu)*), która została opracowana w Ministerstwie Skarbu Państwa w konsultacji z zarządami spółek cukrowych oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednoznacznie wskazała na bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową cukrowni parterowych zgrupowanych w spółkach cukrowych. Przedmiotowa sytuacja oraz brak możliwości dokapitalizowania cukrowni ze strony skarbu państwa zdecydowała ostatecznie o przyjęciu przez rząd stanowiska, iż kontynuacja rozpoczętych procesów prywatyzacyjnych i restrukturyzacyjnych jest uzasadniona i konieczna. Ocena zasadności powołania spółki Polski Cukier może zostać przeprowadzona jedynie w odniesieniu do 16 cukrowni zgrupowanych w trzech spółkach cukrowych. Zgodnie z założeniami prywatyzacji i restrukturyzacji spółek cukrowych do chwili obecnej nie uruchomiono procedur prywatyzacyjnych w odniesieniu do tych 16 cukrowni, przewidując jednocześnie ich dofinansowanie z części uzyskanych przychodów przez spółki cukrowe ze sprzedaży akcji grup pozostałych cukrowni.

   Mimo prowadzonych działań, sytuacja cukrowni budzi poważny niepokój co do ich dalszego funkcjonowania. Ministerstwo Skarbu Państwa stoi na stanowisku, iż w obecnej sytuacji dla poprawy sytuacji finansowej cukrowni obok zakończenia procesu prywatyzacji istotne znaczenie ma przyjęcie nowej ustawy o regulacji rynku cukru. Regulacje te powinny zawierać między innymi rozwiązania, które uniemożliwiłyby na przyszłość rozregulowanie rynku cukru.

   Z poważaniem

   Minister

   Emil Wąsacz

   Warszawa, dnia 27 czerwca 2000 r.