III kadencja
Interpelacja nr 4989
do prezesa Rady Ministrów
w sprawie opcji na zakup akcji Telekomunikacji Polskiej SA
Szanowny Panie Premierze! Według informacji prasowych, a także wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa oraz konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding umowa prywatyzacyjna Telekomunikacji Polskiej SA przewiduje, że wspomniane konsorcjum ˝ma prawo˝ w przyszłym roku w dwóch transzach kupić od skarbu państwa dodatkowo 16% akcji TP SA. Oznacza to, że France Telecom i Kulczyk Holding mają opcję, a nie obowiązek kupienia pakietu akcji TP SA. Mimo to, jak twierdzi Ministerstwo Finansów, przychody ze sprzedaży kolejnych akcji TP SA są wliczone w przyszłoroczne dochody z prywatyzacji, choć nie są one wcale pewne. Należy zauważyć, że zastosowane w umowie prywatyzacyjnej rozwiązanie w żaden sposób nie może zobowiązać konsorcjum do zakupu akcji TP SA w przyszłym roku po konkretnej cenie, gwarantującej skarbowi państwa odpowiednie wpływy. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że France Telecom i Kulczyk Holding wykorzystają do zakupu akcji obecny, stosunkowo niski kurs TP SA spowodowany z jednej strony światowym odwrotem inwestorów od akcji przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, a z drugiej - obawami przed skutkami wprowadzenia do obrotu giełdowego darmowych akcji pracowniczych. W tej sytuacji istnieje groźba niezrealizowania dochodów budżetu państwa.
Panie Premierze! Dlaczego w umowie prywatyzacyjnej Telekomunikacji Polskiej SA nie zawarto obowiązku zakupu 16% TP SA przez konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding, ograniczając się jedynie do opcji na taki zakup?
Czy rząd bierze pod uwagę możliwość, że konsorcjum nie skorzysta z opcji lub skupi akcje po zaniżonej cenie i że nie zostaną osiągnięte założone wpływy budżetowe?
Czy rząd zamierza przeciwdziałać niekorzystnemu dla budżetu państwa rozwojowi sytuacji?
Z poważaniem
Poseł Bogdan Lewandowski
Toruń, dnia 28 października 2000 r.