III kadencja
Interpelacja nr 264
do ministra gospodarki
w sprawie poprawy sytuacji ekonomicznej zakładów koksowniczych ze szczególnym uwzględnieniem Zakładów Koksowniczych ˝Wałbrzych˝ w Wałbrzychu
Do niedawna zakłady koksownicze w Polsce przynosiły duże dochody, były także efektywnymi eksporterami koksu poza granice kraju. Jednak stały wzrost cen węgla spowodował nagłe zmniejszenie się opłacalności produkcji koksu, co z kolei spowodowało załamanie się jego eksportu, a także zmniejszenie się liczby odbiorców krajowych. Na rynkach europejskich pojawił się koks o bardziej konkurencyjnej cenie, co pogłębiło omawiany tu kryzys polskich koksowni.
Z informacji, które posiadam, wynika, że problem zadłużenia koksowni narasta i może spowodować w niedługim czasie upadek tych zakładów. Także w trudnej sytuacji ekonomicznej są Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze, które jeszcze dwa lata temu były w pierwszej pięćsetce eksporterów w Polsce. Problem tych zakładów jest tym bardziej dramatyczny, że ewentualny upadek koksowni ˝Wałbrzych˝ może nastąpić w zbiegu z likwidacją kopalni antracytu i z podobnymi trudnościami, z jakimi boryka się Porcelana ˝Książ˝. Łącznie w tych trzech zakładach zatrudnionych jest ok. 3500 osób. Dla Wałbrzycha ewentualność zwolnienia tych pracowników grozi katastrofą!
Z drugiej strony uważam, że ze względu na duże tradycje produkcji dobrej jakości koksu w koksowni ˝Wałbrzych˝, a także ze względu na przeprowadzone w ostatnich latach inwestycje unowocześniające produkcję oraz zmniejszające emisję zanieczyszczeń do atmosfery w interesie państwa jest udzielenie odpowiedniej pomocy temu zakładowi i jego załodze.
Panie Ministrze! Koksownie są integralną częścią przemysłu związanego z polskim węglem. Wiemy, że górnictwo węgla kamiennego stoi przed zasadniczymi procesami restrukturyzacyjnymi. Wydaje się, że dla obniżenia kosztów produkcji koksu, a przez to zwiększenia konkurencyjności polskich koksowni, restrukturyzacja branży węglowej powinna być równoległa z restrukturyzacją (wspólną integracją) polskich koksowni. Być może integracja istniejących koksowni ze spółkami węglowymi pozwoliłaby obniżyć cenę węgla dostarczanego do koksowni, a przez to cenę koksu. Zatem proszę odpowiedzieć na pytania:
1. Czy minister gospodarki i rząd mają przygotowane propozycje pomocy polskim koksowniom w wyjściu z kryzysu ekonomicznego?
2. Na jaką formę pomocy rządu w polepszeniu swojej sytuacji ekonomicznej oraz zwiększeniu opłacalności związanej z produkcją koksu mogą liczyć Zakłady Koksownicze ˝Wałbrzych˝ w Wałbrzychu?
Poseł Marek Dyduch
Warszawa, dnia 27 lutego 1998 r.