III kadencja

Interpelacja w sprawie możliwości ponownego podjęcia produkcji nitrocelulozy w Zakładzie Produkcji Specjalnej w Pionkach oraz sytuacji powstałej w wyniku upadłości przedsiębiorstwa PRONIT-PIONKI

Interpelacja nr 6203

do ministra gospodarki

w sprawie możliwości ponownego podjęcia produkcji nitrocelulozy w Zakładzie Produkcji Specjalnej w Pionkach oraz sytuacji powstałej w wyniku upadłości przedsiębiorstwa PRONIT-PIONKI

   W wyniku upadłości PRONIT-u-PIONKI, jednego z głównych producentów krajowych środków wybuchowych, i powołania - na bazie masy upadłościowej - Zakładu Produkcji Specjalnej o ograniczonym asortymencie syndyk wygasił produkcję nitrocelulozy mimo dużej ilości nagromadzonych surowców, w tym materiałów niebezpiecznych i grożących wybuchem. W opinii ekspertów dalsze ich przechowywanie może w niedługim czasie doprowadzić do samoczynnego wybuchu grożącego olbrzymimi zniszczeniami w promieniu ok. trzech kilometrów od pomieszczeń fabrycznych.

   W związku z powyższym uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. Jakie były przesłanki zaniechania produkcji polskiej nitrocelulozy i niepodjęcia jej wytwarzania w nowo utworzonym Zakładzie Produkcji Specjalnej w Pionkach?

   2. Jakie kroki podjął syndyk, by zabezpieczyć i zneutralizować materiały wybuchowe znajdujące się w likwidowanym przedsiębiorstwie PRONIT-PIONKI?

   3. Czy nagromadzone w Pionkach materiały wybuchowe stanowią przedmiot zainteresowania sztabu antykryzysowego: na szczeblu rządowym i wojewódzkim?*)

   Poseł Stanisław Janas

   Warszawa, dnia 28 marca 2001 r.