III kadencja
Interpelacja nr 5069
do ministra zdrowia
w sprawie zasad refundacji leku przeciwpsychotycznego olanzapina
Szanowny Panie Ministrze! Istotny postęp w leczeniu schizofrenii przyniósł lek przeciwpsychotyczny pn. olanzapina (zyprexa). Jego stosowanie umożliwiło wielu pacjentom powrót do społeczeństwa, podjęcie normalnych funkcji życiowych, w tym i pracy, a w konsekwencji zrozumiałe odciążenie w tym wymiarze publicznego systemu ochrony zdrowia. Fakt ten jest odnotowany przez znaczące autorytety z zakresu psychiatrii. W Polsce od blisko dwóch lat olanzapina refundowana jest ze środków publicznych do limitu opartego na leku risperidon. Oznacza to, że w ramach miesięcznej kuracji pacjent dopłaca do leku z własnej kieszeni ok. 300 zł. Ponieważ dopłata zwykle przekracza możliwości przeciętnego pacjenta, chorzy, którym zaordynowano olanzapinę, zmuszeni są do rezygnacji z kuracji z wykorzystaniem tego leku. Szereg badań wykazuje, że odstąpienie od zażywania olanzapiny wpływa na pogorszenie stanu zdrowia pacjentów, poszukujących w związku z tym zastępczych sposobów leczenia choroby, powodując w konsekwencji dla systemu ochrony zdrowia większe koszty (zwiększenie ilości świadczeń ambulatoryjnych, hospitalizacji, kosztów innych leków i absencji chorobowej) niż ewentualne publiczne nakłady na całkowitą refundację olanzapiny.
Należy dodać, że w krajach Europy zachodniej (z wyjątkiem Portugalii) - i co ważniejsze - w zdecydowanej większości krajów Europy Środkowej (Chorwacja, Czechy, Litwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry) olanzapina jest dla pacjentów lekiem bezpłatnym, w całości refundowanym ze środków publicznych.
W związku z powyższym zapytuję pana ministra:
- Dlaczego minister zdrowia odmawia podjęcie decyzji o pełnej refundacji olanzapiny, zamykając lekarzom drogę do swobodnego wyboru także tego leku obok podobnych?
- Jakie są kryteria tworzenia list leków refundowanych, w jakim stopniu minister kieruje się kryteriami opartymi na udowodnionej skuteczności leku?
Czy nie wydaje się, że ewentualne dodatkowe nakłady na refundację olanzapiny ponad dotychczasowy limit będą niższe niż ewentualne oszczędności dla systemu ochrony zdrowia spowodowane skuteczniejszym leczeniem nawrotów schizofrenii u pacjentów zażywających olanzapinę?
Z poważaniem
Poseł Tadeusz Jacek Zieliński
Warszawa, dnia 10 listopada 2000 r.