III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych oraz obowiązujących obecnie zasad odpłatności za okulary przepisane przez lekarza

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra -

na zapytanie nr 1672

w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych oraz obowiązujących obecnie zasad odpłatności za okulary przepisane przez lekarza

   W związku z wystąpieniem z dnia 29 lutego 2000 r. znak: SPS-0203-1672/00, dotyczącym zapytania posła Zbigniewa Jankowskiego w sprawie zasiłków pielęgnacyjnych oraz obowiązujących obecnie zasad wykonywania i odpłatności za okulary przepisane przez lekarza uprzejmie informuję:

   Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (DzU z 1998 r. nr 102, poz. 651 z późn. zm.) zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

   1) dziecku w wieku do lat 16 w przypadku stwierdzenia przez publiczny zakład opieki zdrowotnej (lub przez lekarza opieki zdrowotnej, z którym kasa chorych podpisała umowę na świadczenie usług medycznych), że ze względu na stan zdrowia wymaga ono ze strony innej osoby stałej opieki polegającej na pielęgnacji lub na systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym lub rehabilitacyjnym; stwierdzenie to jest równoznaczne z uznaniem dziecka za niepełnosprawne,

   2) osobie w wieku powyżej 16 lat, jeżeli jest niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym, a niepełnosprawność ta powstała w wieku uprawniającym do zasiłku rodzinnego,

   3) osobie, która ukończyła 75 lat,

   4) osobie, która jest niepełnosprawna w stopniu znacznym.

   Stan zdrowia dziecka, w wieku do lat 16, uprawniający do zasiłku określa się w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 26 stycznia 1998 r. w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka (DzU nr 15, poz. 70).

   Zgodnie z § 2 pkt 8 tego rozporządzenia podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego mogą być wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności (obniżenie ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni).

   Wykaz środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, w tym szkieł korekcyjnych przysługujących osobom ubezpieczonym zdrowotnie bezpłatnie lub za częściową odpłatnością zawiera rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 6 listopada 1998 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych oraz wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia (DzU nr 140, poz. 912).

   Szkła korekcyjne przysługują bezpłatnie lub za częściową odpłatnością w zależności od rodzaju schorzenia. Szczegółowy wykaz zawiera załącznik nr 2 do rozporządzenia.

   W sprawie możliwości uzyskania sfinansowania kosztów okularów dla dzieci przez ośrodek pomocy społecznej osoba, będąca podopieczną opieki społecznej, powinna zwrócić się do tego ośrodka pomocy społecznej, pod którego opieką pozostaje.

   Sekretarz stanu

   Ewa Lewicka

   Warszawa, dnia 13 marca 2000 r.