III kadencja

Interpelacja w sprawie zwiększenia środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Interpelacja nr 1766

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie zwiększenia środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

   W woj. kujawsko-pomorskim od stycznia bieżącego roku systematycznie rośnie liczba bezrobotnych. Zapowiadane są dalsze zwolnienia dotyczące ok. 2,5 tys. osób. Nasze województwo znajduje się na trzecim miejscu pod względem wysokości (15,5%) stopy bezrobocia w Polsce. Niepokojem napawają także zapowiadane przez wiele firm dalsze zbiorowe zwolnienia osób w związku z pogorszeniem się koniunktury gospodarczej.

   Z wyliczeń Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu wynika, że powiaty na aktywne formy walki z bezrobociem potrzebują łącznie 140 mln zł, a przyznano tylko 79 mln zł.

   Panie Premierze! Szczególnie trudna sytuacja powodowana zmniejszeniem środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, w tym zwłaszcza na roboty publiczne, występuje w powiatach: chełmińskim, włocławskim, radziejowskim i aleksandrowskim, jak również w wielu innych powiatach woj. kujawsko-pomorskiego. W każdym powiecie woj. kujawsko-pomorskiego nastąpił spadek środków na ten cel o ok. 50% wobec roku poprzedniego.

   Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy pani Krystyna Dowgiałło, rozdysponowując środki dla powiatowych urzędów pracy, przeznaczyła na organizację robót publicznych i prac interwencyjnych ok. 19% posiadanych środków. Spotkało się to z negatywną oceną samorządów gmin naszego województwa, szczególnie wiejskich pozbawionych dobrego rynku pracy.

   Panie Premierze! Roboty publiczne i prace interwencyjne w obecnych warunkach społeczno-gospodarczych są najbardziej dostrzegane i odczuwane, a także pozytywnie oceniane tak przez bezrobotnych, jak i organy gmin, zwłaszcza w niezamożnym środowisku wiejskim i małomiasteczkowym, często pozbawionym jakiegokolwiek rynku pracy. Dlatego też celowe jest, by rząd rozważył i podjął decyzję zwiększającą środki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w woj. kujawsko-pomorskim.

   Nieuzyskanie dodatkowych środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu spowoduje zwiększenie liczby osób korzystających z pomocy społecznej, co wydaje się mniej racjonalne tak w ocenie ekonomicznej, jak i społecznej, a ponadto popełnienie błędu przez byłego wojewodę włocławskiego Wojciecha Gulina przy planowaniu potrzeb w zakresie pomocy społecznej i zaniżenie o ok. 50% potrzebnych środków na zasiłki obligatoryjne i fakultatywne może wywołać niezadowolenie wśród tych grup społecznych.

   W tej sytuacji proszę pana premiera o zajęcie stanowiska wobec sprawy wnoszonej w mojej interpelacji i udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakimi kryteriami kierował się rząd, zmniejszając na 1999 r. środki o blisko 50% w porównaniu z 1998 r. na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu w woj. kujawsko-pomorskim?

   2. Jakie jest stanowisko rządu w zakresie dalszego funkcjonowania aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu?

   3. Czy rząd jest świadom skutków wynikających z ograniczenia środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, szczególnie w rejonach o dużej stopie bezrobocia?

   4. Czy rząd rozważa uruchomienie dodatkowych środków, wspierających powiatowe urzędy pracy, na zwiększenie zatrudnienia w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych?

   Poseł Stanisław Pawlak

   Włocławek, dnia 13 kwietnia 1999 r.