III kadencja
Odpowiedź ministra skarbu państwa
na zapytanie nr 3844
w sprawie skutków odrzucenia ośmiu ofert biorących udział w przetargu na doradztwo przy sprzedaży akcji TP SA
W odpowiedzi na zapytanie poselskie pani Izabelli Sierakowskiej, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie skutków odrzucenia z przyczyn formalnych 8 ofert biorących udział w przetargu na doradztwo przy sprzedaży akcji Telekomunikacji Polskiej SA, przedstawiam następujące wyjaśnienia.
Wybór firm/instytucji finansowych, które wykonują usługi doradcze w procesach sprzedaży udziałów i akcji spółek należących do skarbu państwa, dokonywany jest w oparciu o ustawę z dnia 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych. W pierwszej kolejności komisje przetargowe powołane w celu porównania i oceny złożonych ofert dokonują ich analizy pod względem formalnym. Oferty, które spełniają wszystkie wymogi formalne opisane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, oceniane są następnie pod względem merytorycznym i cenowym.
W dniu 19 stycznia 2001 r. w Biuletynie Zamówień Publicznych nr 10 pod pozycją 3099 ukazało się ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na doradcę ministra skarbu państwa w III etapie prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA polegającym na sprzedaży od 14% do 30% akcji spółki Telekomunikacja Polska SA w trybie oferty publicznej. W odpowiedzi na ogłoszenie do MSP wpłynęło jedenaście ofert. Jedynie trzy oferty spełniły wymogi formalne. Po dokonaniu analizy ofert pod względem merytorycznym i cenowym Komisja Przetargowa dokonała wyboru kontrahenta: Konsorcjum Credit Suisse First Boston sp. z o.o. i WBK SA.
Oferenci, dla których wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest niezadowalający, mogą składać protesty od wyników takiego postępowania. W przedmiotowej sprawie do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęły protesty następujących oferentów: HSBC Investment Services (Poland) sp. z o.o., Konsorcjum Deutsche Bank Polska SA i CDM Pekao SA, Konsorcjum ING Bank N.V. Oddział w Warszawie, ING Baring Securities (Poland) SA, ING Baring Ltd i UBS AG oraz Morgan Stanley & Co International Limited. Zamawiający oddalił wszystkie, uznając je za bezzasadne.
Wskutek oddalenia protestów trzej oferenci, tj. HSBC Investment Services (Poland) sp. z o.o., Konsorcjum Deutsche Bank Polska SA i CDM Pekao SA oraz Morgan Stanley & Co International Limited złożyli odwołania do Urzędu Zamówień Publicznych od rozstrzygnięcia przez zamawiającego przetargu nieograniczonego na wybór doradcy MSP w procesie prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA.
W dniach 25 i 27 kwietnia 2001 r. odbyły się w Urzędzie Zamówień Publicznych postępowania odwoławcze przed zespołem arbitrów. Zespół arbitrów po rozpoznaniu spraw uwzględnił jedynie odwołanie HSBC Investment Service (Poland) sp. z o.o. w zakresie uznania oferty za zgodną z warunkami formalnymi oraz nakazał zamawiającemu powtórzyć czynności od oceny ofert pod względem formalnym. Pozostałe odwołania zespół arbitrów oddalił.
Po powtórzeniu czynności procesu postępowania przetargowego od oceny ofert pod względem formalnym i następnie merytorycznym Komisja Przetargowa ponownie dokonała wyboru oferty złożonej przez konsorcjum: Credit Suisse First Boston sp. z o.o. i Wielkopolski Bank Kredytowy SA.
Po poinformowaniu oferentów o wyniku powtórzenia czynności od oceny ofert pod względem formalnym do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynął protest HSBC Investment Services (Poland) sp. z o.o. Zamawiający protest ten oddalił jako całkowicie bezzasadny, a oferent nie odwołał się do Urzędu Zamówień Publicznych.
Żaden uczestnik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w sprawie wyboru doradcy ministra skarbu państwa w procesie prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA nie wniósł odwołania od decyzji sądu arbitrażowego do sądu powszechnego.
W związku z powyższym nie istnieje wskazana w zapytaniu poselskim groźba zablokowania dalszej prywatyzacji Telekomunikacji Polskiej SA.
Trzeci etap prywatyzacji TP SA zostanie przeprowadzony zgodnie z decyzją Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 2000 r., która zaakceptowała sprzedaż w III etapie prywatyzacji spółki od 14% do 30% akcji TP SA w trybie oferty ogłoszonej publicznie w terminie do dnia 30 września 2001 r. na podstawie art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.
Minister
Aldona Kamela-Sowińska
Warszawa, dnia 25 czerwca 2001 r.