III kadencja
Odpowiedź ministra transportu i gospodarki morskiej
na interpelację nr 6513
w sprawie możliwości stosowania i dopuszczenia łupka przywęglowego do remontów dróg gruntowych na przykładzie gminy Wierzbica w powiecie chełmskim
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację posła Zbigniewa Janowskiego, przekazaną przy piśmie pana marszałka nr SPS-0202-6513/01 z 11 maja br., w sprawie możliwości stosowania i dopuszczenia łupka przywęglowego do remontu dróg gruntowych na przykładzie gminy Wierzbica w powiecie chełmskim przedstawiam następującą informację opartą na opinii Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.
Łupek przywęglowy nieprzepalony, bo taki otrzymuje się z KWK Bogdanka, nie jest przydatny do ulepszenia dróg gruntowych. Jest to materiał nieodporny na mróz i kruszący się pod wpływem nacisku oraz ulegający degradacji pod wpływem wody.
Norma PN-S-02205 Roboty ziemne w części: wymagania i badania przewiduje użycie takiego materiału tylko warunkowo na dolne warstwy nasypu - po wypełnieniu materiałem drobnoziarnistym wolnych przestrzeni między ziarnami łupka.
Znane są próby stosowania tego materiału do ulepszenia przejezdności dróg gruntowych w Wierzbicy i Hrubieszowie, ale rezultaty tego są niezadowalające (pylenie latem, degradacja w okresach zimy i opadów). Łupek przywęglowy może jednak być stosowany w przypadkach, gdy nawet tylko okresowo poprawia przejezdność.
Rozwiązanie wszystkich szczegółowych zagadnień technicznych związanych z budową i ulepszaniem dróg lokalnych z wykorzystaniem materiałów miejscowych (gruntów lub odpowiednio ulepszonych materiałów przemysłowych) może być przedmiotem współpracy z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie, Zakład Geotechniki, adres: ul. Jagiellońska 80, 03-301 Warszawa.
Z wyrazami szacunku
Minister
Jerzy Widzyk
Warszawa, dnia 18 czerwca 2001 r.