III kadencja
Odpowiedź ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na interpelację nr 239 posła Siergieja Plewy
w sprawie programu dotyczącego powiększenia obszaru Białowieskiego Parku Narodowego
Białowieski Park Narodowy został powiększony w 1996 r. do powierzchni 10 501,95 ha rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 16 lipca 1996 r. (DzU nr 93, poz. 424).
Obszar Puszczy Białowieskiej będący w granicach gmin: Hajnówka, Narewka, Dubicze Cerkiewne został uznany za obszar chronionego krajobrazu. Ta sytuacja nie ma wpływu na zakres zatrudnienia miejscowej ludności w zakładach eksploatacji lasów i obsłudze turystyki. Obszar chronionego krajobrazu nie jest parkiem krajobrazowym. Informuję uprzejmie pana posła, że parku krajobrazowego na terenie Puszczy Białowieskiej nie utworzono, a jedynie rozważany był taki projekt.
Problem ochrony Puszczy Białowieskiej poprzez objęcie jej w całości parkiem narodowym faktycznie wywołuje wiele przeciwstawnych opinii. Z jednej strony Puszcza Białowieska jest unikatowym, jedynym tego rodzaju cennym obiektem przyrodniczym w skali europejskiej, a z drugiej strony jest bazą surowca drzewnego dającego zatrudnienie miejscowej ludności w zakładach przemysłu drzewnego.
Obecnie nie zapadła jeszcze decyzja o objęciu całej puszczy Białowieskim Parkiem Narodowym ze względu, między innymi, na okoliczności, które pan poseł przedstawia w swojej interpelacji.
Pragnę wskazać, że ewentualne objęcie Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym nie spowoduje zmniejszenia zatrudnienia na jej obszarze, ponieważ w parku narodowym wykonuje się również szereg prac hodowlano-pielęgnacyjnych, w tym także pozyskanie drewna w ramach niezbędnej przebudowy drzewostanów w celu ich unaturalnienia.
Ostateczna decyzja będzie poprzedzona dokładną analizą skutków społeczno-gospodarczych objęcia Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym. Ponadto będą nadal prowadzone negocjacje z lokalnymi samorządami.
W odniesieniu do szczegółowych pytań pana posła informuję:
1. Gminy uzyskują wpływy z należnych podatków za grunty leśne i zmiana ich statusu prawnego przez parku narodowego nie zmieni tej sytuacji. Natomiast nie są przewidziane rekompensaty z tytułu zmniejszenia eksploatacji lasów. Ewentualne dalsze powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego nie oznacza powiększenia obszarów objętych ochroną ścisłą. Obecnie trudno przewidzieć, jak kształtowałaby się wielkość pozyskania drewna z lasów po włączeniu ich w granice parku narodowego. Wiadomo jednak, że drzewostany Puszczy Białowieskiej wymagają przebudowy w celu ich unaturalnienia, a z tym wiąże się pozyskanie drewna. Ponadto drzewostany te wymagałyby cięć pielęgnacyjno-ochronnych.
2. Do chwili obecnej nie dokonano gruntownej oceny wpływu objęcia ochroną całej Puszczy Białowieskiej na zatrudnienie miejscowej ludności. Z pewnością nie zmniejszyłoby się zatrudnienie przy pracach leśnych (prawdopodobnie by wzrosło). Powinno natomiast zwiększyć się zatrudnienie w sektorze usług turystycznych. Utworzenie parku narodowego będzie poprzedzone oceną skutków społecznych i gospodarczych.
3. Na obecnym etapie nie ma jeszcze programu, który zakładałby utworzenie parku narodowego na obszarze całej puszczy, jakkolwiek takie propozycje wpłynęły do ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. Dlatego nie jest możliwe obecnie stwierdzenie o przewidywanych środkach na inwestycje w tym rejonie. Prowadzone są szerokie konsultacje i rozmowy z przedstawicielami lokalnych społeczności, administracji regionalnej, organizacjami pozarządowymi oraz administracją lasów państwowych. Ostatnio takie konsultacje odbyły się w dniach 9 i 10 lutego br., których celem było rozpoznanie aktualnych problemów ochrony puszczy oraz poznanie stanowiska wszystkich zainteresowanych stron.
4. Nie ma potrzeby przewidywania rekompensat z tytułu zmiany paliwa do ogrzewania mieszkań. Powiększenie parku narodowego nie zmniejszyłoby pozyskania drewna opałowego. Należy jednak zaznaczyć, że całkowity koszt opalania drewnem nie jest mniejszy od opalania innymi rodzajami paliw.
5. Ewentualne powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego czy też objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym byłoby poprzedzone szczegółowymi konsultacjami z zainteresowanymi stronami, w tym szczególnie z samorządami lokalnymi.
Minister
Jan Szyszko
Warszawa, dnia 24 marca 1998 r.