III kadencja

Zapytanie w sprawie likwidacji jednostek wojskowych w Głogowie

Zapytanie nr 3127

do ministra obrony narodowej

w sprawie likwidacji jednostek wojskowych w Głogowie

   Panie Ministrze! Lata 2000/2001 stają się dla naszych sił zbrojnych latami istotnego przełomu. System obronny państwa budzi dzisiaj coraz większe i w pełni uzasadnione zainteresowanie społeczeństwa. Dzieje się tak z różnych przyczyn, również społecznych i ekonomicznych.

   Na podstawie wystąpień pana ministra i szeregu kompetentnych polityków stwierdzić można, że w najbliższym czasie dojdzie do zwolnienia z sił zbrojnych ponad 20 tys żołnierzy.

   Panie Ministrze! Z informacji napływających do mnie (w tym głównie prasowych) wynika, iż redukcja zatrudnienia dotyczyć będzie także jednostek wojskowych stacjonujących w Głogowie, to jest 5 Brygady Artylerii (JW. 5575) oraz 6 Głogowskiego Pułku Drogowo-Mostowego (JW. 1527), a co za tym idzie, całkowitego ich rozformowania.

   Obie jednostki funkcjonujące w Głogowie od kilkudziesięciu lat tworzą nie tylko historię tego regionu, lecz także mają znaczący wpływ na obecną sytuację społeczno-gospodarczą i z pewnością ich likwidacja wpłynie znacząco na przyszłość miasta Głogowa (głównie w sposób negatywny), gdyż doprowadzi do zwiększenia bezrobocia o około 500 osób wojskowych i cywilnych, osłabi rozwój gospodarczy i życie kulturalne. Z pewnością pozostawione mienie wojskowe mogłoby zostać wykorzystane przez samorządy lub inwestorów prywatnych do innych celów (np. rozwój budownictwa, szkolnictwa wyższego, obiektów rekreacyjnych). Aby jednak móc w tym zakresie opracować strategię rozwoju regionu i stworzyć program osłony dla zwolnionych osób, proszę pana ministra o odpowiedzi na poniższe pytania:

   1. Czy przewiduje się likwidację (rozformowanie) ww. jednostek i w jakim czasie?

   2. Jakie działania osłonowe przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej dla zwolnionych pracowników?

   3. Czy rozważa się możliwość nieodpłatnego przekazania majątku trwałego tych jednostek dla samorządów?

   4. Jeżeli w chwili obecnej nie ma decyzji o rozformowaniu jednostek, to w jaki sposób i z jakim wyprzedzeniem poinformowane zostaną o tym fakcie samorządy, które muszą opracować strategie rozwoju uwzględniające powyższe informacje?

   Z poważaniem

   Poseł Władysław Rak

   Głogów, dnia 24 stycznia 2001 r.