III kadencja

Interpelacja w sprawie polityki rządu w kwestii zmian i korekt zasadniczego podziału terytorialnego państwa na przykładzie inicjatywy miasta i gminy Elbląg

Interpelacja nr 3053

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie polityki rządu w kwestii zmian i korekt zasadniczego podziału terytorialnego państwa na przykładzie inicjatywy miasta i gminy Elbląg

   10 października 1999 r. w Elblągu odbyły się konsultacje społeczne w sprawie przynależności tego miasta do woj. pomorskiego. Konsultacje te zainicjowane przez Radę Regionalną AWS uzyskały poparcie głównych sił politycznych (z SLD włącznie) i samorządu miejskiego w Elblągu. Wzięło w nich udział blisko 45% uprawnionych do głosowania, z których 98,7% opowiedziało się za przynależnością Elbląga do woj. pomorskiego. To bez precedensu w 10-letniej demokracji lokalnej wydarzenie obywatelskie zasługuje na uwagę parlamentarzystów i rządu Jerzego Buzka.

   Elbląski fenomen otwiera kwestię otwartości dotychczasowego podziału terytorialnego państwa. Taką możliwość wyraźnie i czytelnie przewidział ustawodawca w ustawie z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Co więcej, mocą art. 7 ust. 1 ˝zobowiązuje się Sejm, Senat i Radę Ministrów do dokonania, nie później niż do dnia 31 grudnia 2000 r., oceny nowego zasadniczego podziału terytorialnego państwa˝. Na podstawie wyników tej oceny może być dokonana korekta zasadniczego podziału terytorialnego państwa. Tryb zmian i korekt jasno określa art. 5 tej ustawy stwierdzający, że ˝zmiana granic województw, w tym związana z tworzeniem, łączeniem, dzieleniem lub znoszeniem powiatów, następuje w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii organów jednostek samorządu terytorialnego, których zmiana dotyczy˝. Konsekwentnie z dniem 15 kwietnia 1999 r. ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad i trybu postępowania przy składaniu wniosków w sprawach tworzenia, łączenia, podziału i znoszenia powiatów oraz określenia ich granic. Rozporządzenie Rady Ministrów dotyczy ww. ustawy, chociaż bezpośrednio odwołuje się do ustawy o samorządzie powiatowym (5 czerwca 1998 r.).

   Silny i jednoznaczny głos obywateli Elbląga wyrażony w dniu 10 października 1999 r. oraz przywołane podstawy prawne dotyczą polityki rządu Jerzego Buzka w kwestii zmian i korekt zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

   Dlatego uprzejmie zapytuję:

   1. Jak od strony organizacyjnej rząd J. Buzka jest przygotowany do wykonania powyższych ustaw i rozporządzenia RM w sprawie zmian i korekt zasadniczego podziału terytorialnego państwa?

   2. Ile i jakie złożono dotychczas wnioski w sprawie zmian i korekt zasadniczego podziału terytorialnego państwa?

   3. Jak liczny napływ wniosków w powyższej kwestii prognozują eksperci rządowi do końca 2000 r.?

   4. Jak dalece są zaawansowane prace rządowe, aby w trybie art. 7 ust. 1 ustawy o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa dokonać oceny nowego podziału terytorialnego państwa do dnia 31 grudnia 2000 r.?

   5. Jaką dokumentacją dysponuje rząd J. Buzka w sprawie konsultacji społecznych w Elblągu w dniu 10 października 1999 r.? W następstwie tego wydarzenia, jakie dotychczas akty prawne i opinie zainteresowanych samorządów terytorialnych wpłynęły do Rady Ministrów bądź bezpośrednio do MSWiA?

   6. Czy i w jaki sposób rząd J. Buzka dokonał oceny wyników konsultacji społecznych w Elblągu z dnia 10 października 1999 r.? Na ile zasadna jest opinia, iż ten silny głos obywateli Elbląga jest odpowiedzią na wezwanie rządu J. Buzka, że ˝reformy mają służyć obywatelom˝?

   7. Jakie dotychczas wykonano działania i prace rządowe lub resortowe (MSWiA) w celu rozpatrzenia wniosków i uchwał Rady Miejskiej w Elblągu i Rady Gminy Elbląg na rzecz przyłączenia Elbląga do woj. pomorskiego?

   8. Na jaką pomoc rządu J. Buzka mogą liczyć Elbląg i sąsiednie zainteresowane gminy w celu włączenia ich do woj. pomorskiego?

   9. Jakie dodatkowe działania i czynności powinny zostać wykonane, aby miasto Elbląg i gmina Elbląg znalazły się w granicach woj. pomorskiego? Kiedy najwcześniej, po spełnieniu wymogów formalnoprawnych, mieszkańcy Elbląga i gminy Elbląg mogą spodziewać się przyłączenia ich do woj. pomorskiego?

   Z szacunkiem

   Poseł Jan Kulas

   Warszawa, dnia 4 stycznia 2000 r.