III kadencja
Odpowiedź ministra edukacji narodowej - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 3946
w sprawie nieetycznego zachowania Barbary Widzyk, żony ministra transportu i gospodarki morskiej
Szanowny Panie Marszałku! W związku z zapytaniem pana posła Piotra Gadzinowskiego z dnia 8 czerwca br. w sprawie nieetycznego zachowania pani Barbary Widzyk, żony ministra Jerzego Widzyka, przedkładam panu marszałkowi następujące wyjaśnienia w tej sprawie.
Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, ma prawo do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, a prawo to wynika z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta nauczyciela (DzU z 1997 r. nr 56, poz. 357 z późn. zm.).
Przepis ten, w brzmieniu obowiązującym do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 19, poz. 239), tj. 6 kwietnia 2000 r., stanowił, iż nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia na okres do jednego roku, jeżeli komisja lekarska - powołana w trybie i na zasadach określonych w przepisach zarządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 1 marca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad powoływania komisji lekarskich w publicznych zakładach opieki zdrowotnej do orzekania o potrzebie powstrzymania się od pracy nauczyciela w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia oraz trybu postępowania przed komisjami (MP nr 17, poz. 161) - stwierdzi, że stan zdrowia nauczyciela wymaga powstrzymania się od pracy w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.
Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat, zgodnie z art. 73 ust. 3 Karty nauczyciela.
Dyrektor szkoły, działając na podstawie powołanych wyżej przepisów Karty nauczyciela, mógł więc udzielić nauczycielowi kolejnych, następujących po sobie, urlopów dla poratowania zdrowia - jednakże w wymiarze nie przekraczającym jednego roku.
Przewidziany art. 73 ust. 3 Karty nauczyciela trzyletni łączny wymiar urlopu nie mógł być zrealizowany jednorazowo, gdyż między kolejnymi okresami urlopu musiała występować przerwa. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 1 grudnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 426/99). Sąd Najwyższy nie określił jednak okresu trwania przerwy między kolejnymi urlopami dla poratowania zdrowia, a kwestii tej nie regulują przepisy Karty nauczyciela.
Przerwą między kolejnymi urlopami dla poratowania zdrowia mógł więc być okres ferii szkolnych, w czasie których nauczyciel korzysta z przysługującego urlopu wypoczynkowego. Jeśli komisja lekarska, działająca w specjalistycznym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej, wydała orzeczenie o potrzebie powstrzymania się nauczyciela od pracy w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia na okres trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych w danym roku szkolnym (tj. od września danego roku do czerwca roku następnego), to dyrektor szkoły zobowiązany był udzielić nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia w takim terminie, jak wskazano to w orzeczeniu lekarskim.
Tygodnik ˝Nie˝ w artykule pt. ˝Co ssie ministrowa˝ zawartym w numerze 22/2001, na który powołuje się pan poseł Piotr Gadzinowski w zapytaniu, niewłaściwie zinterpretował omawiany wyżej przepis, wskazując, iż nauczycielka p. Barbara Widzyk bezpodstawnie pobierała uposażenie nauczycielskie w czasie bezprawnego przebywania na trzyletnim, płatnym urlopie zdrowotnym.
Z moich ustaleń wynika, iż nauczycielce tej dyrektor szkoły udzielił trzech rocznych urlopów dla poratowania zdrowia w łącznym wymiarze nieprzekraczającym wymiaru określonego w art. 73 ust. 3 Karty nauczyciela, tj. 3 lat. Między kolejnymi okresami urlopu dla poratowania zdrowia, udzielonymi przez dyrektora szkoły na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej, występowała przerwa, na którą zwraca uwagę Sąd Najwyższy w uzasadnieniu powołanego wyżej wyroku. Przerwą taką był okres letnich wakacji szkolnych, w czasie których nauczycielowi przysługuje urlop wypoczynkowy, zgodnie z postanowieniami art. 64 ust. 1 Karty nauczyciela.
Przedstawiając panu marszałkowi powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę o ich przyjęcie.
Z wyrazami szacunku
Minister
Edmund Wittbrodt
Warszawa, dnia 11 lipca 2001 r.