III kadencja
Interpelacja nr 677
do ministra edukacji narodowej
w sprawie ograniczenia dotowania ZHP, w tym organizacj 25 Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach
Kielecka Chorągiew ZHP złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji Narodowej o dotację na zorganizowanie 25 Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej już przed marcem bieżącego roku. Niestety wciąż nic nie wiadomo o tym, kiedy i ile środków ministerstwo na ten cel zamierza przeznaczyć.
Organizatorzy zapowiadają, że przybędzie na niego ponad 2000 dzieci i młodzieży z całej Polski, a także dzieci z Niemiec, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Istotą festiwalu nie są tylko koncerty, ale także dwutygodniowe warsztaty, na których zajęcia z dziećmi prowadzone będą przez fachowców z całej Polski. A zatem zasadne wydają się obawy Kieleckiej Chorągwi ZHP o organizację festiwalu, ale także o funkcjonowanie organizacji. Pragnę zauważyć, iż MEN już dawno przekroczyło proceduralne terminy. Nie jest również możliwe, aby całkowity koszt tego jubileuszowego festiwalu pokryła gmina Kielce.
Niepokojące są również doniesienia prasowe, z których wynika, iż na ministra edukacji narodowej wywierane były naciski polityczne, żeby promować ZHR, a pomijać ZHP, co w efekcie oznaczałoby wyraz wdzięczności dla ZHR za przedwyborcze zaangażowanie po stronie prawicy.
Niepokój budzi również dokonywanie podziału na zuchów i harcerzy ˝słusznych˝ (ZHR) i ˝niesłusznych˝ (ZHP), a zatem przykładania do młodzieży miary politycznej poprawności i w efekcie wytworzenia atmosfery nieufności i podejrzliwości wobec młodych zgromadzonych wokół ZHP.
W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Dlaczego MEN do tej pory nie przyznało dotacji dla organizacji zrzeszającej tysiące młodych ludzi w całej Polsce, tj. dla ZHP?
2. Dlaczego MEN, pomimo zbliżającego się już terminu jubileuszowego 25 Harcerskiego Festiwalu w Kielcach, nie rozpatrzyło wniosku Kieleckiej Chorągwi ZHP w sprawie przyznania dotacji na ww. cel?
3. Czy prawdziwe są doniesienia prasowe mówiące o tym, iż na pana ministra były wywierane naciski polityczne, aby promować ZHR?
4. Czemu mają służyć wypowiedzi pracowników MEN, iż wahadło wychyliło się teraz w drugą stronę˝, dzielące niepotrzebnie polską młodzież na ˝tę lepszą˝ oraz ˝postkomunistyczną˝?
5. Jakie działania zamierza podjąć pan minister, aby w przyszłości taka sytuacja już nigdy się nie powtórzyła?
Poseł Henryk Długosz
Warszawa, dnia 2 czerwca 1998 r.