III kadencja
Odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -
na zapytanie nr 557
w sprawie sytuacji w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego ˝Cotex˝ w Płocku
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 16 kwietnia 1999 r. pana posła Michała Janiszewskiego w sprawie sytuacji w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego ˝Cotex˝ w Płocku, z upoważnienia prezesa Rady Ministrów, przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Nawiązując do odpowiedzi udzielonej w dniu 8 kwietnia 1999 r. na zapytanie pana posła Michała Janiszewskiego z dnia 10 marca 1999 r. w sprawie sytuacji w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego ˝Cotex˝ w Płocku, przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Z dniem 22 lutego br. wojewoda mazowiecki zarządzeniem nr 13/99 powołał zarządcę komisarycznego ZPDz ˝Cotex˝ pana Witolda Missalę. Zgodnie z zawartą umową zarządca zobowiązany został do opracowania programu naprawczego przedsiębiorstwa, uwzględniając działania doraźne i kierunkowe, w terminie trzech miesięcy od dnia objęcia zarządu nad całym mieniem przedsiębiorstwa.
W związku z trudną i zmieniającą się sytuacją przedsiębiorstwa etapowe cele programu konsultowane były z organem założycielskim na bieżąco. Główne działania podejmowane przez zarządcę to:
- doprowadzenie do odblokowania zakładu, co nastąpiło w dniu 12 marca br.;
- stworzenie warunków technicznych, organizacyjnych i społecznych do wznowienia produkcji;
- podjęcie działań w celu pozyskiwania zamówień i wznowienia produkcji.
Na skutek 4-miesięcznej nieobecności na rynku zbytu, a co za tym idzie podważenia zaufania odbiorców produktów do przedsiębiorstwa, działania zarządcy napotykają różnego rodzaju bariery. Aktualnie podejmuje on starania w zakresie pozyskiwania zamówień krótkoterminowych, tj. do 3 miesięcy i na okres 1 roku. W różnej fazie negocjacji znajdują się obecnie zamówienia gwarantujące wykorzystanie ok. 70% możliwości produkcyjnych w okresie najbliższych miesięcy. Przewidywany termin podjęcia produkcji w tej skali to 10-15 maja 1999 r. Brana jest również pod uwagę sprzedaż - w drodze przetargu - majątku nieprodukcyjnego przedsiębiorstwa. Rozważana jest także możliwość prywatyzacji przedsiębiorstwa. W marcu br. zarządca komisaryczny przeprowadził rozmowy w Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie, mające na celu zaangażowanie ARP w przekształcenie własnościowe ˝Cotexu˝ oraz udzielenie pomocy finansowej poprzez zakup towarów znajdujących się w magazynie przedsiębiorstwa, a następnie powierzenie ich do sprzedaży komisowej poprzez ZPDz ˝Cotex˝. W dniu 31 marca 1999 r. złożono w agencji stosowne pismo w tej sprawie. Uzyskano wstępną akceptację kierownika agencji dla wniosku zarządcy komisarycznego. Prowadzone są dalsze uzgodnienia w przedmiotowej kwestii.
W dniu 1 kwietnia br. zostały rozesłane listy intencyjne dotyczące możliwości dalszej współpracy z ZPDz ˝Cotex˝. Prowadzone są rozmowy z przedstawicielami różnych zagranicznych firm. W trakcie dotychczas przeprowadzonych większość klientów zapewniła o chęci dalszej współpracy z ˝Cotexem˝, informując jednocześnie, że zamówienia na I półrocze 1999 r. zostały już złożone w innych zakładach, w związku z tym ewentualne dalsze zamówienia mogą dotyczyć II półrocza br. Z uwagi na brak zamówień eksportowych podjęto również próby produkcji na rynek krajowy. Produkcja na poszczególnych wydziałach odbywała się w sposób ograniczony. W pierwszej kolejności realizowane były zamówienia, które można było w najbliższym czasie skierować do odbiorców, a następnie realizowano pozostałe, wcześniej rozpoczęte zlecenia produkcyjne. W tym okresie zatrudniano tylko tych pracowników, którzy mieli do wykonania konkretne zadania. Pozostali pracownicy przebywali poza zakładem pracy z wynagrodzeniem płatnym jak za postój.
Uprzejmie informuję, iż wojewoda mazowiecki zapewnił, że atmosfera w zakładzie jest dość dobra. Drobnym incydentom, do których dochodzi, zarządca komisaryczny przeciwdziała na bieżąco. Podstawowe problemy zakładu, zdaniem wojewody, zostały już rozwiązane.
Minister
Janusz Tomaszewski
Warszawa, dnia 11 maja 1999 r.