III kadencja
Interpelacja nr 4405
do ministra rozwoju regionalnego i budownictwa
w sprawie samowoli budowlanej na przykładzie gminy Warszawa Włochy
Szanowny Panie Ministrze! W czasie dyżuru poselskiego w Biurze Poselsko-Samorządowym przy ul. Sabały 33 w Warszawie zgłosili się do mnie przedstawiciele mieszkańców z ul. Czereśniowej, Krańcowej i Naukowej z prośbą o podjęcie interwencji u władz samorządowych i państwowych. Spór mieszkańców tego rejonu z władzami administracyjnymi trwa już ponad dwa lata i nadal nie ma oczekiwanych przez stronę skarżącą się wyników. Mieszkańcy bezskutecznie dowodzą przed urzędami powiatowym i wojewódzkim oraz nadzorem budowlanym, że ich interesy na obszarze ˝Miasta - ogrodu˝ zostały naurszone poprzez budowę w ich bezpośrednim sąsiedztwie obiektów o charakterze techniczno-przemysłowym. Na przykład odległość tej inwestycji od granicy działki pani Lidii Skorża wynosi 3 m i od ścian domu 6 m. Powoduje to, zdaniem skarżących się, realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia nie tylko osób przebywających w tym domu, ale i okolicznych mieszkańców.
Na wnoszone skargi poparte podpisami wszystkich zainteresowanych mieszkańców oraz informację o popełnionym przestępstwie niestety nie reaguje urząd wojewody mazowieckiego (Wydział Architektury i dyrektor generalny).
W posiadaniu mojego biura znajduje się kopia pisma, które pani Lidia Skorża (zam. przy ul. Czereśniowej 15) skierowała 9 lutego 2000 r. do burmistrza gminy Warszawa-Włochy z kopią do wiadomości: prokuraturze rejonowej, wydziałowi organizacji i nadzoru przy wojewodzie mazowieckim, starostwu powiatu warszawskiego. Posiadam też kopię protestu 55 mieszkańców z ul. Czereśniowej i Krańcowej w sprawie cofnięcia wydanego zezwolenia na budowę i rozbudowę firmy TEMAT Spółka z o.o.
Z podobnym protestem wystąpili mieszkańcy z ul. Naukowej w związku z budową biurowca w bezpośrednim ich sąsiedztwie (˝Życie Warszawy˝ z 14 lipca 2000 r.).
Mając na względzie charakter sporu mieszkańców osiedla z władzami samorządowymi gminy Warszawa-Włochy oraz opieszałość kompetentnych organów władzy państwowej dla merytorycznego i prawnego rozwiązania sprawy, uznałem za niezbędne skierowanie do pana ministra niniejszej interpelacji.
Proszę zatem o odpowiedź na następujące pytania i wątpliwości:
1. Jakie są rzeczywiste przeszkody w niezwłocznym rozwiązaniu nadal pogłębiającego się konfliktu mieszkańców z władzami w gminie Warszawa-Włochy?
2. Czy istotnie w opisanej sprawie nastąpiło naruszenie Prawa budowlanego ze szkodą dla mieszkańców tego osiedla?
3. Jakie konsekwencje służbowe winny ponieść osoby podejmujące kwestionowane decyzje budowlane?
Z poważaniem
Poseł Jan Zaciura
Warszawa, dnia 18 lipca 2000 r.