III kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -
na zapytanie nr 1304
w sprawie zasad i przepisów dotyczących organizowania kursów, szkoleń i wykładów w ramach działalności fundacji
Szanowny Panie Marszałku! W związku z wystąpieniem pana posła Krzysztofa Jurgiela w sprawie zasad i przepisów dotyczących organizowania kursów, szkoleń i wykładów w ramach działalności fundacji uprzejmie wyjaśniam, że działalność oświatowa może być prowadzona na dwojakich zasadach - w oparciu o art. 82 lub 83a ustawy o systemie oświaty, czyli w formie szkoły lub placówki, bądź jako rodzaj działalności gospodarczej.
Szkoły i placówki niepubliczne zakładane przez osoby prawne lub fizyczne podlegają obowiązkowi uzyskania wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek (art. 82 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - DzU z 1996 r. nr 67, poz. 329, z późn. zm.). Zgłoszenie do ewidencji właściwej JST musi odpowiadać warunkom, które określa przywołany wyżej artykuł ustawy o systemie oświaty, a więc powinno zawierać m.in.:
- oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić szkołę lub placówkę i jej siedzibę,
- określenie typu szkoły lub placówki oraz daty rozpoczęcia funkcjonowania,
- miejsce prowadzenia placówki oraz opis warunków lokalowych,
- statut placówki,
- dane dotyczące kwalifikacji pracowników przewidzianych do zatrudnienia w szkole lub placówce.
Placówka wpisana do ewidencji JST podlega nadzorowi pedagogicznemu właściwego kuratora oświaty.
Działalność oświatowa nieobejmująca prowadzenia szkoły lub placówki może być podejmowana na zasadach określonych w przepisach o działalności gospodarczej (art. 83a cytowanej wyżej ustawy o systemie oświaty). W takim przypadku działalność oświatowa nie jest wpisywana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych, a jedynie jest odnotowywana w rejestrze działalności gospodarczej.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że szczegółowe regulacje problematyki kształcenia ustawicznego zawiera obowiązujące rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472). Rozdział 3. tego rozporządzenia dotyczy kształcenia, dokształcania i doskonalenia w formach pozaszkolnych, gdzie można znaleźć dodatkowe wyjaśnienia odnośnie do kryteriów, jakim powinna odpowiadać placówka i prowadzona przez nią działalność oświatowa. Dotyczy to w szczególności określenia form pozaszkolnych, w jakich może być prowadzona edukacja ustawiczna, wzorów druków wydawanych po ich ukończeniu, dokumentacji, jaka powinna być prowadzona, i założeń organizacyjno-programowych.
Jak wynika z zapisów załączonego statutu fundacji(§ 5), organizacja ta ma dobre rozeznanie co do możliwości realizowania działalności oświatowej w prowadzonych przez siebie placówkach, tj. ludowych uniwersytetach katolickich, a szczegółowe warunki prowadzenia tego typu działalności określają przytoczone wyżej przepisy.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Wojciech Książek
Warszawa, dnia 3 grudnia 1999 r.