III kadencja

Interpelacja w sprawie zagrożenia interesów akcjonariatu pracowniczego PZU SA w związku z prywatyzacją spółki

Interpelacja nr 5802

do prezesa Rady Ministrów

w sprawie zagrożenia interesów akcjonariatu pracowniczego PZU SA w związku z prywatyzacją spółki

   Minister skarbu państwa dokonał zbycia 30% akcji PZU SA (w dniu 5 listopada 1999 r. podpisana została umowa zbycia 30% akcji na rzecz konsorcjum, w skład którego wchodziły Eureko i BIG Bank Gdański, 10 listopada 1999 r. kupujący dokonali płatności za nabywane akcje). Zgodnie z art. 38 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z dnia 30 sierpnia 1996 r. z późn. zm. prawo do nieodpłatnego nabycia akcji przez uprawnionych pracowników powstaje po upływie trzech miesięcy od dnia zbycia przez skarb państwa pierwszych akcji na zasadach ogólnych i wygasa z upływem 12 miesięcy od dnia powstania tego prawa. W związku z tym, że minister skarbu państwa dokonał zbycia pierwszych akcji PZU SA na zasadach ogólnych w dniu 10 listopada 1999 r., uprawnieni pracownicy nabyli prawo do nieodpłatnego nabycia akcji PZU SA w dniu 10 lutego 2000 r. i mogą je realizować do dnia 10 lutego 2001 r., a po tym terminie prawo to wygasa. W dniu 10 listopada 2000 r. skarb państwa złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o ustalenie nieważności umowy sprzedaży 31% akcji PZU SA na rzecz konsorcjum. Złożenie przez skarb państwa oświadczenia o uchylaniu się od skutków prawnych oświadczeń zawartych w umowie prywatyzacyjnej skutkować może nieważnością całej umowy prywatyzacyjnej. W takim przypadku należałoby zaś uznać, że nie została spełniona niezbędna przesłanka powstania prawa pracowników do nieodpłatnego nabycia akcji PZU SA, gdyż nie doszło do zbycia akcji PZU SA na zasadach ogólnych określonych w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. W konsekwencji nabycie akcji przez każdego z uprawnionych pracowników nie nastąpiło w sposób ważny, albowiem na mocy art. 34 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych umowy zawarte pomiędzy skarbem państwa i uprawnionymi pracownikami byłyby nieważne z mocy prawa.

   Z uwagi na stan niepewności co do ważności nabycia akcji PZU SA przez uprawnionych pracowników zwracam się do pana premiera z pytaniami:

   Czy ważne są umowy nieodpłatnego zbycia akcji PZU SA uprawnionym pracownikom oraz czy są oni właścicielami akcji PZU SA?

   Jaka jest struktura akcjonariatu PZU SA (czy poza skarbem państwa są jeszcze inni akcjonariusze PZU SA)?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Skorulski

   Warszawa, dnia 15 lutego 2001 r.