III kadencja

Odpowiedź na zapytanie w sprawie prowadzenia księgi i hodowli koni rasy szlachetnej półkrwi w Polsce

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

na zapytanie nr 2179

w sprawie prowadzenia księgi i hodowli koni rasy szlachetnej półkrwi w Polsce

   Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem SPS-0203-2179/00 z dnia 30 czerwca br. dotyczącym interpelacji posła Eugeniusza Kłopotka w sprawie wydania decyzji na prowadzenie księgi dla koni szlachetnej półkrwi oraz koni gorącokrwistych uprzejmie informuję, że w świetle art. 14 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich każdy związek lub inne podmioty mogą uzyskać zezwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi na otwarcie lub prowadzenie księgi dla koni, jeżeli przedstawią: krajowy program hodowlany, wzorzec rasy, sposób identyfikacji zwierząt oraz zakres informacji o zwierzętach wpisywanych do ksiąg.

   Należy przy tym zaznaczyć, że księgi prowadzi się dla ras, odmian i płci (art. 11).

   Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi program hodowlany złożył Polski Związek Hodowców Koni dla koni szlachetnej półkrwi i Stowarzyszenie Hodowców Polskiego Konia Gorącokrwistego dla polskiego konia gorącokrwistego, jednak mimo iż programy te zakładają ten sam cel hodowlany, zawierają błędy merytoryczne, jak również prawne.

   W tej sytuacji minister rolnictwa i rozwoju wsi zlecił wykonanie ekspertyzy pracownikom nauki, czy przedstawione programy są zgodne z zasadami prowadzenia hodowli. Jednak opracowane ekspertyzy w wielu przypadkach były niejednoznaczne.

   Ponadto mimo przeprowadzenia szeregu spotkań pracowników nauki, praktyków uznanych przez środowisko oraz zainteresowanych związków i stowarzyszeń nie osiągnięto porozumienia, które mogłoby zadowolić wszystkie zainteresowane strony.

   W związku z powyższym w dniu 23 sierpnia br. ze względu na błędy merytoryczne i prawne w przedstawionych programach hodowlanych podjęta została decyzja odmowna co do przyznania ksiąg zarówno Stowarzyszeniu Hodowców Polskiego Konia Gorącokrwistego, jak i Polskiemu Związkowi Hodowców Koni.

   Uprzejmie informuję, że strony zainteresowane mogą po przeanalizowaniu zastrzeżeń wyrażonych w decyzji oraz poprawieniu programów odwołać się zgodnie z K.p.a. w ciągu 14 dni o ponowne przyznanie księgi.

   Równocześnie przepraszam za brak terminowej odpowiedzi ze względu na merytoryczne trudności oraz próbę wyrażenia dobrej woli, która powinna służyć rozwojowi hodowli koni szlachetnych w kraju.

   Sekretarz stanu

   Zbigniew Chrzanowski

   Warszawa, dnia 31 sierpnia 2000 r.