III kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 6944
w sprawie sytuacji plantatorów buraka cukrowego na przykładzie cukrowni ˝Kętrzyn˝
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Zdzisławy Kobylińskiej w sprawie sytuacji w Cukrowni ˝Kętrzyn˝ uprzejmie informuję, co następuje:
Zapisy ustawy przyjętej przez Sejm w dniu 21 czerwca 2001 r. o regulacji rynku cukru, podpisanej przez prezydenta RP w dniu 13 lipca br., która wejdzie w życie w dniu 24 sierpnia br., w sposób szczegółowy określają uprawnienia plantatorów buraków cukrowych. Art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy gwarantuje plantatorom odbiór buraków cukrowych. Komisje mieszane powołane przy producentach cukru, którzy otrzymali limity A i B, obowiązane są przyznawać plantatorom prawo uprawy i dostawy buraków cukrowych obejmujące takie ilości buraków cukrowych, jakie zapewnią wyprodukowanie cukru buraczanego w wysokości przyznanych producentom limitów na ten rok rozliczeniowy.
W przypadku likwidacji, upadłości lub zaprzestania produkcji cukru w cukrowni z innych przyczyn (art. 9 ust. 3 cytowanej ustawy), tak jak to ma miejsce w Cukrowni ˝Kętrzyn˝, limity A i B przyznane danemu producentowi cukru, który jest właścicielem tej cukrowni, minister właściwy do spraw rynków rolnych po zasięgnięciu opinii komisji porozumiewawczej przekaże innym producentom cukru proporcjonalnie do wielkości przejętych wraz z plantatorami praw do uprawy i dostawy buraków cukrowych.
Zapisami ww. ustawy tworzy się Komisję Porozumiewawczą do Spraw Cukru, która składa się z przedstawicieli plantatorów buraków cukrowych i przedstawicieli producentów cukru (po 6 przedstawicieli każdej ze stron). Do zadań tej komisji należy m.in. ustalanie szczegółowych zasad współpracy między producentami cukru i plantatorami buraków cukrowych przyjmujących formę porozumienia branżowego. Porozumienie to w szczególności określa zasady przyznawania prawa do uprawy i dostawy buraków cukrowych dla poszczególnych plantatorów odpowiednio do przyznanego producentowi limitu A i B cukru oraz zasady zbywania tego prawa. Ponadto porozumienie reprezentuje obie wymienione grupy wobec ministra właściwego do spraw rynków rolnych, Agencji Rynku Rolnego i innych organów administracji publicznej, jak również opiniuje m.in. cenę interwencyjną cukru, cenę podstawową buraków cukrowych oraz ceny minimalne buraków cukrowych (A i B).
Podsekretarz stanu
Feliks Klimczak
Warszawa, dnia 14 sierpnia 2001 r.