III kadencja
Zapytanie nr 1439
do ministra obrony narodowej
w sprawie wyboru wykonawcy na projekt niszczyciela min ˝Kormoran˝
Szanowny Panie Ministrze! W kwietniu 1999 r. Ministerstwo Obrony Narodowej rozesłało zaproszenia na wykonanie projektu niszczyciela min pod kryptonimem ˝Kormoran˝. Na ofertę odpowiedziały: Stocznia Marynarki Wojennej w Gdyni, gdańskie Centrum Techniki Morskiej oraz konsorcjum złożone ze Stoczni Północnej Gdańskiej Stoczni Remontowej i Gdańskie Centrum Techniki Okręgowej. W czerwcu dokonano otwarcia ofert i opublikowano informację o zwycięstwie najkorzystniejszej oferty, tj. Stoczni Marynarki Wojennej.
Jednak z publikacji prasowych wynika (˝Rzeczpospolita˝ 4-5 grudnia 1999 r. A4), że oferowana cena wynosi 19,8 mln zł, zaś konsorcjum zorganizowane przez Stocznię Północną proponowało za tą samą usługę jedynie 3950 tys. zł.
Część prac zwycięska firma podzleciła firmom, które ˝przegrały˝ przetarg. Potwierdził to dyrektor Stoczni Marynarki Wojennej Edward Ossowicki. Wszystko to budzi uzasadniony niepokój i tworzy dwuznaczną atmosferę wokół procedur przetargowych stosowanych przez MON przy rozpatrywaniu zamówień na sprzęt wojskowy.
Zlecenie budowy 17 trałowców (niszczycieli min) to zlecenie warte kilkaset milionów złotych, pieniędzy podatników, stąd tak istotne jest ich racjonalne i gospodarne wydatkowanie.
Panie Ministrze! Jaką cenę zaoferowała zwycięska Stocznia Marynarki Wojennej za projekt niszczyciela min o kryptonimie ˝Kormoran˝?
Jakimi przesłankami i przy pomocy jakich procedur kierował się MON dokonując wyboru tej a nie innej oferty na ww. projekt ˝Kormorana˝?
Z poważaniem
Poseł Bogdan Lewandowski
Toruń, dnia 15 grudnia 1999 r.