III kadencja

Odpowiedź na interpelację w sprawie wznowienia prac przy budowie gazociągu Łapy - Bielsk Podlaski - Hajnówka w woj. białostockim

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia prezesa Rady Ministrów -

na interpelację nr 280

w sprawie wznowienia prac przy budowie gazociągu Łapy - Bielsk Podlaski - Hajnówka w woj. białostockim

   Z upoważnienia pana Jerzego Buzka prezesa Rady Ministrów przedstawiam poniżej wyjaśnienia dotyczące interpelacji pana posła Siergieja Plewy w sprawie wznowienia prac przy budowie gazociągu Łapy - Bielsk Podlaski - Hajnówka (woj. białostockie):

   Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA opracowało w latach 1994-1995 ˝Studium programowe rozwoju gazyfikacji województwa białostockiego˝. Biorąc pod uwagę przeprowadzone w ww. studium analizy PGNiG SA podjęło współpracę z urzędami terenowymi na obszarze województwa w celu rozszerzenia gazyfikacji w poszczególnych miejscowościach, w oparciu o istniejący gazociąg wysokiego ciśnienia O 250 mm relacji Warszawa - Białystok. W ramach tych działań uzgadniane są koncepcje programowe gazyfikacji, mające na celu przygotowanie doprowadzenia gazu do nowych odbiorców.

   W dniu 27 października 1997 r. PGNiG SA podpisało porozumienie z udziałem wojewody białostockiego, z przedstawicielami urzędów miast i gmin rejonu Bielska Podlaskiego uzgadniające współpracę przy realizacji gazociągu wysokiego ciśnienia O 200 mm relacji Łapy - Bielsk Podlaski - Hajnówka o długości około 66 km wraz z gazociągami przyłączeniowymi O 100 mm o łącznej długości 49,5 km oraz stacjami redukcyjno-pomiarowymi Io dla zasilania gmin zlokalizowanych w zasięgu oddziaływania przedmiotowego gazociągu oraz sieci dystrybucyjnych gazu w miastach: Bielsk Podlaski, Brańsk, Hajnówka, w gminach: Białowieża, Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Orla, Rudka, Wyszki.

   W porozumieniu przyjęto następujący harmonogram realizacji inwestycji:

   I etap w latach 1997-1998:

   - gazociąg wysokiego ciśnienia O 200 mm długości około 20 km relacji Łapy - Wyszki oraz podłączenie gminy Wyszki,

   II etap w latach 1998-1999:

   - gazociąg wysokiego ciśnienia O 200 mm długości około 15 km relacji Wyszki - Bielsk Podlaski wraz z podłączeniem miasta i gminy Bielsk Podlaski,

   III etap w latach 1999-2000:

   - gazociąg wysokiego ciśnienia O 200 mm długości około 31 km Bielsk Podlaski - Hajnówka wraz z podłączeniem miasta i gminy Hajnówka,

   - podłączenie miasta i gminy Brańsk,

   IV etap po 2000 r.:

   - podłączenie gmin: Białowieża, Boćki, Czyże, Dubicze Cerkiewne i Orla.

   W porozumieniu uzgodniono, że:

   - warunkiem podjęcia gazyfikacji ww. miast i gmin jest przygotowanie przez zainteresowane urzędy miast i gmin, i uzgodnienie z PGNiG SA szczegółowych koncepcji gazyfikacji poszczególnych rejonów, będących podstawą dla projektowania gazociągów przyłączeniowych i sieci dystrybucyjnych,

   - termin realizacji gazociągów doprowadzających gaz do poszczególnych gmin uzależniony będzie od stopnia zaawansowania prac związanych z budową sieci rozdzielczych oraz przygotowania odbiorców do poboru gazu, z uwzględnieniem ekonomiki rozwoju i posiadanych przez PGNiG SA środków.

   Aktualnie trudna sytuacja finansowa PGNiG SA wynika stąd, że koszty pozyskania i dostawy gazu kształtowane są w warunkach rynkowych - zakupy gazu z importu, zakupy materiałów i usług w kraju odbywają się po cenach wolnych, natomiast przychody uzyskiwane przez PGNiG kształtowane są głównie przez sprzedaż paliw gazowych realizowaną według cen urzędowych. Obecne ceny gazu nie pokrywają pełnych kosztów dostaw gazu z kosztami finansowymi i nie umożliwiają finansowania potrzebnego rozwoju gazyfikacji kraju.

   PGNiG SA realizując postanowienia zawarte w porozumieniu, rozpoczęło w 1996 r. budowę gazociągu wysokiego ciśnienia O 200 mm relacji Łapy - Wyszki. Do końca 1997 r. wybudowano odcinek gazociągu długości ok. 10 km. W planie inwestycyjnym na 1998 r. przewidziano dalszą kontynuację tego zadania. W chwili obecnej PGNiG SA posiada pełną dokumentację formalnoprawną dla dalszej części tego gazociągu. Została również zabezpieczona dostawa 9,5 km rur oraz wybrany został wykonawca robót budowlano-montażowych. Dla umożliwienia dostawy gazu dla odbiorców w gminie Wyszki niezbędne jest również wykonanie stacji redukcyjno-pomiarowej I stopnia, dla której aktualnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa. Wykonanie tej stacji przewiduje się w 1998 r.

   Dalsze etapy gazyfikacji realizowane będą w miarę przygotowywania dokumentacji projektowych, stopnia zaawansowania prac w budowie sieci rozdzielczych w miejscowościach, przygotowanie odbiorców do poboru gazu oraz posiadanych przez PGNiG SA środków.

   Sekretarz stanu

   Anna Skowrońska-Łuczyńska

   Warszawa, dnia 6 kwietnia 1998 r.