III kadencja
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi
na interpelację nr 6527
w sprawie programów i kredytów preferencyjnych dla rolników woj. podkarpackiego
Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją posła Stanisława Zająca (z dnia 15 maja 2001 r. znak: SZ-0202-1101) w sprawie programów i kredytów preferencyjnych dla rolników woj. podkarpackiego uprzejmie pana marszałka informuję, że woj. podkarpackie zostało objęte ˝Programem aktywizacji obszarów wiejskich˝, którego celem jest pomoc w rozwoju gospodarczym niektórych obszarów wiejskich poprzez zwiększenie pozarolniczego zatrudnienia, wsparcie procesów umacniania samorządów i rozwoju regionalnego, pomoc w budowaniu potencjału instytucjonalnego niezbędnego do uzyskania przedakcesyjnych i strukturalnych funduszy Unii Europejskiej. Zgodnie z posiadanymi przez ministerstwo informacjami zakończona została większość działań przygotowawczych związanych z uruchomieniem ww. programu, a jego realizacja przewidziana jest do dnia 31 stycznia 2004 r. W ramach ww. programu dla woj. podkarpackiego przewidziana jest pomoc w formie m.in.:
- mikropożyczek (komponent A) na wsparcie mieszkańców obszarów wiejskich (osób bezrobotnych, rolników posiadających małe gospodarstwa, właścicieli małych przedsiębiorstw) w tworzeniu małych przedsiębiorstw. Przewidziane jest wsparcie mikropożyczki jednorazową dotacją, przekazaną samorządowi województwa na współfinansowanie programów wojewódzkich mających na celu przeciwdziałanie bezrobociu;
- pomocy udzielanej bezrobotnym oraz znajdującym się w trudnej sytuacji mieszkańcom obszarów wiejskich w podniesieniu własnych kwalifikacji, w znalezieniu zatrudnienia i dostosowaniu kwalifikacji do wymagań lokalnych rynków pracy (podkomponent B 1);
- pomocy w edukacji, która na początku realizacji programu obejmie remonty i modernizację obiektów szkolnych oraz remonty i wyposażenie świetlic, a następnie realizację zadań szkoleniowo-dydaktycznych, tj. szkolenie nauczycieli, dyrektorów szkół oraz informatyczne i wyposażenie w środki dydaktyczne i oprogramowanie komputerowe (podkomponent B 2).
W załączeniu pozwalam sobie przesłać informację o stanie realizacji ˝Programu aktywizacji obszarów wiejskich˝.
Jednocześnie pragnę pana marszałka poinformować, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rolnictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze oraz usługi dla rolnictwa (w tym również woj. podkarpackiego) objęte są pomocą budżetu państwa w formie dopłat do oprocentowania kredytów, które stanowią część oprocentowania należnego bankom odpowiadającą różnicy między oprocentowaniem kredytu pobieranego przez bank a oprocentowaniem, które płaci kredytobiorca.
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (DzU nr 16, poz. 82, z późn. zm.) w ramach środków przewidzianych na działalność statutową w ustawie budżetowej na 2001 r. agencja stosuje dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych w ramach 12 linii kredytowych (z zagwarantowaniem preferencji przedsięwzięciom podejmowanym w produkcji mleczarskiej oraz mięsa z uwzględnieniem lub w celu spełnienia norm i wymogów weterynaryjnych obowiązujących w krajach Unii Europejskiej oraz służących zwiększeniu eksportu produktów rolnych), tj. na:
- zakup gruntów rolnych,
- utworzenie lub urządzenie gospodarstw rolnych przez osoby, które nie przekroczyły 40 roku życia,
- utworzenie lub urządzenie gospodarstwa rolnego w ramach realizacji zaakceptowanego przez ministrów rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz finansów programu osadnictwa rolniczego na gruntach skarbu państwa,
- realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem mleczarskim,
- realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem wspierania restrukturyzacji i modernizacji przemysłu mięsnego w Polsce,
- realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem restrukturyzacji przetwórstwa ziemniaka na skrobię w Polsce;
- realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem rozwoju rybołówstwa w Polsce na latach 2000-2006;
- realizację przedsięwzięć objętych branżowym programem wspólnego użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych;
- realizację przedsięwzięć w rolnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym i usługach dla rolnictwa (kredyty podstawowe);
- tworzenie nowych pozarolniczych miejsc pracy na wsi;
- wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na obszarach dotkniętych znacznymi rozmiarami klęsk żywiołowych;
- wykorzystanie posiadanej bazy produkcyjnej gospodarstw rolnych i działów specjalnych produkcji rolnej poprzez rozpoczęcie lub zwiększenie produkcji w tych gospodarstwach i działach specjalnych.
W 2001 r. na dopłaty do oprocentowania nowo udzielanych kredytów inwestycyjnych agencja przeznaczyła kwotę 105 mln zł, co pozwoli na wygenerowanie linii kredytowej w wysokości ok. 2 mld zł, tj. znacznie wyższej niż w 2000 r.
Oprocentowanie kredytów płacone przez kredytobiorców w ramach poszczególnych linii kredytowych wynosi od 0,25 do 0,625 stopy redyskontowej weksli w skali roku. Najniżej oprocentowane dla kredytobiorcy są kredyty dla młodych rolników, zakup gruntów oraz na wznowienie produkcji po klęskach, tj. aktualnie 4,89% w skali roku. Nieco wyżej kredyty uruchomione w ramach programów branżowych, oprocentowane dla kredytobiorcy maksymalnie do wysokości 6,1%.
Poza stosowaniem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w ramach ww. linii Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2001 r. udziela pożyczek na tworzenie nowych miejsc pracy w działalnościach pozarolniczych oraz gwarancji kredytowych i poręczeń spłaty kredytów bankowych, w tym na obszarze woj. podkarpackiego. Na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 1995 r. o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych (DzU nr 13, poz. 60, z późn. zm.) oraz przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze (DzU nr 19, poz. 92, z późn. zm.). W oparciu o ww. przepisy krajowi przedsiębiorcy prowadzący produkcję rolniczą, a więc również producenci rolni z terenu woj. podkarpackiego, mogą ubiegać się o kredyt preferencyjny z przeznaczeniem na:
- zakup nawozów mineralnych, środków ochrony roślin oraz pasz;
- zakup kwalifikowanego materiału siewnego oraz kwalifikowanego materiału szkółkarskiego do nowych nasadzeń i odnowień;
- zakup zwierząt hodowlanych;
- zakup pszczelich matek użytkowych i reprodukcyjnych;
- zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji żywności metodami ekologicznymi i przystosowanie gospodarstw rolnych do tej produkcji;
- zakup paliwa na cele rolnicze.
Oprocentowanie kredytów na zakup środków do produkcji rolnej dla kredytobiorcy wynosi 0,4 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych od banków do redyskonta przez Narodowy Bank Polski, tj. aktualnie 7,8%.
Kwota kredytu na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej nie może aktualnie przekroczyć równowartości 10 q żyta na 1 ha użytków rolnych, według cen przyjętych do naliczenia podatku rolnego w roku, w którym zawarto umowę kredytu.*)
Z wyrazami szacunku
Podsekretarz stanu
Ryszard Brzezik
Warszawa, dnia 7 czerwca 2001 r.